Góry Łańcuchowe 08.02.2009

Warszawa >> Mrozy - Rudka Sanatoryjna - Mrozy >> Bagno Pogorzel - Góry Łańcuchowe - Góra Skorinowa - Bagno Pogorzel >> Latowicz (wiatrak) >> Wola Wodyńska (dęby) >> Płomieniec - Rezerwat Florianów - Płomieniec >> Warszawa21 km

Jednodniowa, za to liczna wycieczka po Mazowszu na wschód od Warszawy - mimo bardziej rozległych obszarów opatrzona tytułem "Góry Łańcuchowe" od jej głównego celu. Góry Łańcuchowe to - nie widniejąca na współczesnych mapach, choć ponoć możliwa do znalezienia na niektórych starszych - nazwa pasma wydmowego ciągnącego się w okolicy wsi Mikanów i Julianów od Bagna Pogorzel, a kończącego - najwyższą w paśmie - Górą Skorinowa (173 m npm.).

W piątkę wycieczkę zaczęliśmy od "rozgrzewki" w rezerwacie Rudka Sanatoryjna koło Mrozów. Przeszliśmy z Mrozów szlakiem do sanatorium, obejrzeliśmy budynek i park, po czym wróciliśmy wykorzystując ścieżki leśne z niewielkim uwzględnieniem szlaku.

Drugim punktem programu był główny cel - Góry Łańcuchowe. Przejechaliśmy na parking przy Bagnie Pogorzel i przeszliśmy na drugą stronę drogi, gdzie zaczyna się "pasmo górskie". Mimo niewielkiej wysokości pasmo jest wyraźne, daje się wyodrębnić grzbiet główny, grzbiety boczne i przełęcze... W okolicy Góry Skorinowa dogoniliśmy resztę wycieczki. Po powrocie wyruszyliśmy w komplecie (14 osób, 3 samochody) w dalszą drogę: obejrzeć wiatrak w Latowiczu oraz dęby w Woli Wodyńskiej. Na koniec (już w mniejszym gronie) przejechaliśmy do Płomieńca, aby przespacerować się po rezerwacie Florianów w poszukiwaniu ozów.

Podany dystans spacerów jest mocno orientacyjny - dokładne trasy są trudne do odtworzenia przy użyciu samej mapy.

g09.-Rudka_Sanatoryjna-las-1.jpg(132kB) Las w rezerwacie Rudka Sanatoryjna.
g10.-Rudka_Sanatoryjna-drzewo.jpg(99kB) Drzewo przy budynku sanatorium.
g11.-Rudka_Sanatoryjna-park.jpg(112kB) Las w przysanatoryjnym parku okazał się znacznie ciekawszy niż w samym rezerwacie.
g12.-Rudka_Sanatoryjna-las-2.jpg(136kB) Jeszcze raz rezerwat.
g13.-Bagno_Pogorzel.jpg(67kB) Bagno Pogorzel.
g14.-Gory_Lancuchowe-1.jpg(129kB) Wędrówka grzbietem Gór Łańcuchowych.
g15.-Gory_Lancuchowe-2.jpg(154kB)
g16.-Gory_Lancuchowe-3.jpg(134kB)
g17.-Gory_Lancuchowe-4.jpg(81kB) Wydmowy stok Gór.
g18.-Gory_Lancuchowe-widok.jpg(55kB) Widok z grzbietu.
g19.-Latowicz-wiatrak-1.jpg(65kB) Wiatrak w Latowiczu.
g20.-Latowicz-wiatrak-2.jpg(58kB)
g21.-Latowicz-pola.jpg(62kB) Wiejski krajobraz widoczny spod wiatraka.
g22.-Wola_Wodynska-dab1.jpg(93kB) Jeden z dębów w Woli Wodyńskiej.
g23.-Wola_Wodynska-dab2.jpg(90kB) Drugi dąb - opasany gąsienicą czołgową w celu zabezpieczenia przed rozpadnięciem.
g24.-Rezerwat_Florianow-oz.jpg(112kB) Na szczycie ozu w rezerwacie Florianów.

Powrót

11.03.2009