Okolice Młochowa 05.10.2008

(Młochowski Grąd, Młochowski Łęg, Skulski Las, Dąbrowa Radziejowska)

Warszawa >> Młochów - Młochowski Grąd - Krakowiany - Młochowski Łęg - Młochów >> Pieńki Zarębskie - Skulski Las - Pieńki Zarębskie >> Pieńki Słubickie - w poszukiwaniu Skulskich Dębów - Pieńki Słubickie >> Radziejowice - Dąbrowa Radziejowska - Radziejowice >> Warszawa24 km

Jesienna wycieczka po kilku mazowieckich rezerwatach.

Pierwszym przystankiem był Młochów z pałacem i parkiem. Trafiliśmy akurat na końcową fazę spuszczania wody z parkowych stawów. Z Młochowa zrobiliśmy pętelkę przez Las Młochowski, rezerwat "Młochowski Grąd" i brzegiem rezerwatu "Młochowski Łęg". Pierwotnie planowaliśmy przejście szlakiem także przez ten drugi rezerwat, jednak ścieżka okazała się dawno nie używana i tak zarośnięta, że ciężko byłoby się przedrzeć. Znakowanie szlaków przypominało "styl świętokrzyski" - dosyć rzadko i miejscami w sposób nieoczywisty, więc część trasy była improwizacją.

Z Młochowa przejechaliśmy do Pieniek Zarębskich odwiedzić trzeci rezerwat - "Skulski Las". Początek szlaku był słabo oznakowany, ale dało się go zidentyfikować w terenie. Przez rezerwat znaki były rysowane nieco gęściej, ale za to prowadziły słabo wyróżniającą się ścieżką między niezbyt gęsto rosnącymi drzewami. Po dojściu do skraju lasu przy końcu wsi Skuły skręciliśmy w leśną drogę, aby domknąć pętlę łapiąc szlak tuż przed skrajem lasu po przeciwnej stronie.

Z Pieniek Zarębskich przejechaliśmy do Pieniek Słubickich z zamiarem obejrzenia czwartego rezerwatu - "Skulskich Dębów". Tu już poszło gorzej - wg mapy żaden szlak nie przechodzi przez rezerwat, więc zaczęliśmy szukać jakiejś drogi leśnej; jednak wszystkie przecinki kończyły się szybko solidnym krzalem, przez co w mocno nieregularną trasą okrążyliśmy fragment lasu wychodząc przy drugim końcu wsi. Rezerwatu ani 200-letnich dębów nie stwierdzono - były głównie brzozy i młodniki iglaste. Za to dojście do wsi dostarczyło innej atrakcji - napotkana na skraju lasu posesja była otoczona fosą; po ominięciu fosy i połączonego z nią stawu przeszliśmy przez jakieś nieużytki w stronę drogi - i tu w miarę dochodzenia do drogi coś coraz bardziej zaczynało nie pasować... otóż nieużytki okazały się być oddzielone od drogi solidnym płotem, a widoczny z daleka prześwit między tym płotem, a ogrodzeniem sąsiedniej posesji w rzeczywistości miał 10 centymetrów. Po odrzuceniu myśli o sforsowaniu płotu górą (w środku wsi, przy posesji z tablicami agencji ochrony nie był to najlepszy pomysł) niechętnie wróciliśmy do stawu, aby obejść ogrodzenie... wraz z jeszcze jedną posesją; na szczęście za nią już był swobodny dostęp do drogi.

Ponieważ jeszcze pozostało trochę czasu do zmroku, podjechaliśmy do Radziejowic zwiedzić czwarty (piąty?) rezerwat - "Dąbrowę Radziejowską". Przeszliśmy go częściowo szlakiem, częściowo drogami mniej lub bardziej zgodnymi z mapą; do samochodu udało się wrócić o zmroku.

a20.-Mlochow-palac-1.jpg(114kB) Pałac w Młochowie, ujęcie poranne.
a21.-Mlochow-park.jpg(115kB) Jesień w młochowskim parku.
a22.-Mlochow-staw-1.jpg(86kB) Parkowe stawy w końcowej fazie spuszczania wody.
a23.-Mlochow-staw-2.jpg(121kB)
a24.-Mlochow-jesien.jpg(161kB) Jesienne barwy na skraju Lasu Młochowskiego.
a25.-Mlochow-polana.jpg(83kB) Polana koło Młochowa.
a26.-Mlochowski_Grad.jpg(139kB) W rezerwacie "Młochowski Grąd".
a27.-Krakowiany-modrzewie.jpg(140kB) Grupa starych modrzewi koło Krakowian.
a28.-Krakowiany-staw.jpg(110kB) Staw w Krakowianach i ponton na czymś, co wodę średnio przypomina.
a29.-Mlochowski_Leg.jpg(142kB) Początek rezerwatu "Młochowski Łęg" - łęg trochę się rozrósł, gdzieś w tych zaroślach majaczy ścieżka, za nimi zatarty znak szlaku na drzewie... nie widać było żadnych perspektyw na poprawę dostępności, więc odpuściliśmy.
a30.-metrowka.jpg(126kB) Metrówka - w sam raz do konkursu rzutu na odległość.
a31.-drzewo.jpg(162kB) Drzewo o wielu pniach.
a32.-Aleja_Zabytkowa.jpg(145kB) Aleja Zabytkowa prowadząca z Młochowa w kierunku pałacu w Rozalinie.
a33.-Mlochow-palac-2.jpg(82kB) Pałac w Młochowie - ujęcie okołopołudniowe.
a34.-Skulski_Las.jpg(83kB) Pod Skulskim Lasem.
a35.-Pienki_Slubickie-staw.jpg(115kB) Staw w Pieńkach Słubickich - z lewej widać odchodzącą fosę otaczającą posiadłość.
a36.-Dabrowa_Radziejowska-1.jpg(73kB) Dąbrowa Radziejowska przy coraz słabszym świetle dziennym.
b01.-Dabrowa_Radziejowska-2.jpg(65kB)
b02.-Dabrowa_Radziejowska-3.jpg(106kB)

Powrót

20.10.2008