Gorce 27-28.10.2007

"Świnie w kosmosie"

(wycieczka weekendowa SKPB Warszawa)

Dzień/dataTrasaGOT
Dzień 1. (27.10.2007)>>PKP>> Chabówka >>bus>> Konina-Halamy - Kudłoń - Polana Stawieniec - dolina Kamienickiego Potoku - Świnkówka - Hale Gorcowskie - Przysłop Dolny - "Hawiarska Koliba"34
Dzień 2. (28.10.2007)"Hawiarska Koliba" - Ochotnica Górna - Runek Hubieński - Przełęcz Knurowska - Fiedorówka - dolina Chłapkowego Potoku - Łopuszna >>bus>> Nowy Targ >>PKP>>27
Całość61

Jak na koniec października pogoda w miarę dopisała - było dość ciepło, a deszcz tylko trochę postraszył w sobotę rano i przez chwilę po drodze. Pierwszego dnia mimo opadów na polanach odsłaniały się widoki na ośnieżone Tatry. Drugiego nic nie padało, ale było pochmurno i mgliście - z widoków na Tatry z pasma Lubania nici.

Podróż w góry minęła w wesołej atmosferze, w wagonie w całości wypełnionym przez SKPB - oprócz naszej wycieczki jechała nim na wycieczkę zapoznawczą w Gorce grupa kursantów. Około 6, jeszcze po ciemku, wysiedliśmy w Chabówce, skąd bus zabrał nas do Koniny. Po drodze na Kudłoń trafiliśmy na końcówkę roztopów wczesnego śniegu - było mokro i błotniście, miejscami jeszcze leżały resztki śniegu. Dolina Kamienickiego Potoku, do której później zeszliśmy, wraz z błotnistą drogą zdawała się nieco przypominać ciągnące się kilometrami doliny ze wschodniej części Beskidów. Od Hal Gorcowskich zaczęło się już robić szaro, a do Hawiarskiej Koliby dotarliśmy zupełnie po ciemku.

Nadmiarową godzinę (wynikłą ze zmiany czasu) wykorzystaliśmy tylko na odsypianie i następnego dnia wyszliśmy zdecydowanie za późno jak na pierwotnie planowaną trasę przez Turbacz - skończyło się na atrakcyjnym na swój sposób (wraz z przekraczaniem potoków) zejściu po ciemku błotnistą drogą (ścieżką dydaktyczną "Z Łopusznej na Jankówki") z okolic Fiedorówki do Łopusznej. Przedtem jednak mieliśmy jeszcze urozmaicenie w postaci scenek z żołnierzami niemieckimi i partyzantami w Ochotnicy Górnej oraz ćwiczeń strażaków w Studzionkach. Szkoda tylko, że nie było widoków na Tatry... Tylko raz z mgły wyłonił się ledwo widoczny fragment Zalewu Czorsztyńskiego.

Oprócz mojej relacji (powyżej) i zdjęć (poniżej) w sieci dostępne są także:

a01.-Konina.jpg(110kB) Poranek w Koninie - bardziej pasującej do tytułu свинины nie było (jak stwierdził To Mi - zabrakło). Gorce przywidały nas mokrą jesienną pogodą - na szczęście mokrą tylko na krótko.
a02.-Konina-podejscie.jpg(131kB) Podejście z Koniny na grzbiet.
a03.-Konina-grzbiet.jpg(46kB) Na grzbiecie, okolice Cerli Hanulowej.
a04.-Kopa-Beskid_Wyspowy.jpg(87kB) Kopa - pierwsza rozpadająca się bacówka na tle Beskidu Wyspowego (Szczebla, Lubogoszczy...).
a05.-Kopa-widok.jpg(74kB) Bliższy widok z okolic Kopy - jesienny, choć widać na polanie resztkę śniegu.
a06.-Pustak-Tatry.jpg(62kB) Polana Pustak i pierwszy widok na Tatry.
a07.-Kudlon-las.jpg(101kB) Zniszczony las na Kudłoniu.
a08.-Gorc_Troszacki-Tatry.jpg(64kB) Gorc Troszacki i kolejna rozpadająca się bacówka - tym razem na tle Tatr.
a09.-Kamienicki_Potok.jpg(230kB) Pokaźny jar stający się doliną Kamienickiego Potoku.
a10.-Gorc-widok.jpg(87kB) Rozległy gorczański widok z polany Gorc Kamienicki.
a11.-Gorc-Tatry.jpg(60kB) Kolejny widok na Tatry - tym razem z Hal Gorcowskich.
a12.-Hawiarska_Koliba-1.jpg(205kB) Poranny, jesienny widok spod Hawiarskiej Koliby.
a13.-Hawiarska_Koliba-2.jpg(208kB) Przygotowania do wymarszu spod chatki.
a14.-Ochotnica-widok.jpg(133kB) Jesień nad Ochotnicą Górną.
a15.-Ochotnica-wojsko.jpg(186kB) Po zejściu do Ochotnicy natknęliśmy się na ludzi ganiających z karabinami w starych wojskowych mundurach - odgrywających scenki wojenne z partyzantami.
a16.-Ochotnica-strumien.jpg(223kB) Miniwodospad na strumieniu nad ochotnicą.
a17.-Luban-widok.jpg(166kB) Kolejny widok z cyklu jesiennych kolorów - tym razem w paśmie Lubania.
a18.-Luban-Ochotnica.jpg(111kB) Jesienny widok na Ochotnicę z okolic Studzionek.
a19.-Studzionki.jpg(74kB) A oto i same Studzionki.
a20.-Studzionki-strazacy-1.jpg(138kB) Drugie "przedstawienie" tego dnia - ćwiczenia strażaków w Studzionkach.
a21.-Studzionki-strazacy-2.jpg(148kB) Ciąg dalszy ćwiczeń - mieliśmy na co patrzeć jedząc obiad. Na szczęście nie przyszli zgasić nam ogniska.

Powrót

29.10.2007, zdjęcia dodane 17.11.2007