Beskid Żywiecki 20-22.07.2007

"Z widokiem na Babią"

(wycieczka przedłużono-weekendowa SKPB Warszawa)

Dzień/dataTrasaGOT
Dzień 1. (20.07.2007)>>PKP>> Zwardoń (nocleg) - Wielka Racza21
Dzień 2. (21.07.2007)Wielka Racza - Przegibek - Wielka Rycerzowa >>terenówka>> Soblówka-skrzyżowanie - Ujsoły19
Dzień 3. (22.07.2007)Ujsoły >>PKS>> Żywiec >>PKS>> Kraków >>PKP>> Warszawa-
Całość40

Pociągiem "Bathory" dojechaliśmy do Zwardonia przed godziną 2. Wyruszyliśmy w składzie 6-osobowym, temperatura była w sam raz do chodzenia - niestety to ostatnie chwilowo zakończyło się na pobliskim schronisku. Od rana upał już dawał się we znaki, więc droga na Wielką Raczę mijała powoli, z częstymi, dłuższymi niż zwykle, postojami. Końcówka była prawie taka, jak zapamiętałem to sprzed 9 lat - podejście średnio stromym stokiem, przecinka graniczna, słupy sieci średniego napięcia i... nie, tym razem nie strugi deszczu. Patelnia. Na szczyt dotarliśmy prawie usmażeni po niecałych 7 godzinach od wyjścia. Podobnie leniwie wyglądał obiad i poobiednia "rozwałka" - co skończyło się w sposób łatwy do przewidzenia, czyli nie Rycerzową ani Przegibkiem - lecz noclegiem na miejscu. Skróconą trasę wynagrodziły widoki z wieży widokowej o zachodzie - panorama 360° z chmurami przybierającymi wymyślne kształty i gdzieniegdzie przypominającymi postrzępione granie lub ośnieżone szczyty.

Następnego dnia mieliśmy wstać wcześnie rano, żeby zdążyć trochę przejść przed upałem. Wyszło trochę później niż miało wyjść, ale i tak wcześniej niż zwykle (przed 8). Jeszcze przed ogólną pobudką poszedłem sobie na wieżę widokową, popatrzeć na szybko zmieniającą się widoczność - akurat silny wiatr przewiewał chmury, od prawie całkowitego zamglenia (widać było niewiele poza schroniskiem) do panoramy dalszej niż poprzedniego dnia. Nieco niepokojąco wyglądały chmury i brzmiały pomruki burzowe towarzyszące nam na początku drogi - skończyło się jednak tylko na lekkim pokropieniu i utrzymaniu znośnej temperatury do wczesnego popołudnia. Do Rycerzowej dotarliśmy w miarę szybko i pojawiła się szansa na częściowe nadrobienie poprzedniego dnia. Tym bardziej, że na samym początku schodzenia do Ujsoł złapaliśmy "stopa" (sam się zatrzymał... ale nie miał wyjścia, bo staliśmy pośrodku drogi ;)) w postaci terenówki z odkrytą paką. Zjazd do Soblówki i dalej do głównej drogi w Ujsołach był jedną z największych atrakcji wycieczki (obok widoków z Wielkiej Raczy).

Chwilę później jednak szczęście przestało nam sprzyjać i plany dotarcia na Halę Lipowską czy Górową przestały być aktualne. Jeden z uczestników idąc po asfalcie skręcił nogę, więc reszta wyjazdu minęła na przenoszeniu plecaków, organizowaniu noclegu i (następnego dnia) transportu do Krakowa.

a04.-Zwardon-droga.jpg(121kB) Droga ze Zwardonia w kierunku Wielkiej Raczy.
a05.-padalec.jpg(158kB) Padalec napotkany na tej drodze.
a06.-Skalanka.jpg(116kB) Okolice Skalanki.
a07.-Wielka_Racza-postoj.jpg(182kB) Jedna z licznych "rozwałek" odpoczynkowych po drodze.
a08.-Wielka_Racza-widok.jpg(187kB) Widok na szczyt w tym upale zrobił wrażenie... (ale nie było bardzo stromo)
a09.-Wielka_Racza-podejscie.jpg(117kB) Charakterystyczne podejście na Wielką Raczę, jakie zapamiętałem sprzed 9 lat: przecinka graniczna, słupy sieci energetycznej... ale tym razem z ostrym słońcem zamiast deszczu.
a10.-Wielka_Racza-schronisko.jpg(81kB) Widok ze szczytu Wielkiej Raczy w stronę schroniska.
a11.-Wielka_Racza-czekolada.jpg(97kB) Czekolada na szczycie - okazała się być prawie płynna, stąd nietypowe techniki jedzenia.
a12.-Wielka_Racza-zachod.jpg(43kB) Zachód Słońca (tym razem za chmurami) widziany ze szczytu Wielkiej Raczy.
a13.-Wielka_Racza-chmury-1.jpg(44kB) Chmury układające się w ciekawe kształty (w naturze było to wyraźniej widać).
a14.-Wielka_Racza-chmury-2.jpg(40kB) "...a niebo nade mną jak góry..." (wbrew pozorom to, co widać na środku wysokości zdjęcia, to chmury, a nie ośnieżone szczyty)
a15.-Wielka_Racza-wschod.jpg(20kB) Słońce za chmurami niedługo po wschodzie (w chwili zamglenia szczytu, zanim wiatr rozwiał chmury).
a16._a17._a18._a19._a20._a21._a22.-Wielka_Racza-panorama.jpg(365kB) Złożony z 7 zdjęć fragment z 360° panoramy z Wielkiej Raczy (wg Hugina - 212°).
a23.-Przegibek-Wielka_Racza.jpg(112kB) Widok na Wielką Raczę z okolic Przegibka.
a24.-Rycerzowa-stop.jpg(51kB) Uradowane twarze "stopowiczów" na odkrytej pace terenówki. "Ukraińskie klimaty"?
a25.-Ujsoly-1.jpg(128kB) Na miejscu noclegu w Ujsołach - ganek "Starej Poczty".
a26.-Ujsoly-2.jpg(116kB) To samo, tylko ze mną (fot. Magda Badowska).

Powrót

23.07.2007, zdjęcia dodane 05.08.2007