xsane 0.991 - en to pl translation catalogue (636 entries)

note: Please translate this to the correct directory name (eg. german=>de) XSANE_LANGUAGE_DIR
en: language_dir
pl: pl

note: can be translated with \251 FILENAME_PREFIX_CLONE_OF
en: clone-of-
pl: sklonowany-z-

note: WINDOW_ABOUT_XSANE
en: About
pl: O programie

note: WINDOW_ABOUT_TRANSLATION, MENU_ITEM_ABOUT_TRANSLATION
en: About translation
pl: O tłumaczeniu

note: WINDOW_AUTHORIZE
en: authorization
pl: autoryzacja

note: WINDOW_GPL
en: GPL - the license
pl: Licencja GPL

note: WINDOW_EULA
en: End User License Agreement
pl: Zatwierdzenie Licencji Użytkownika Końcowego

note: WINDOW_INFO
en: info
pl: informacja

note: WINDOW_LOAD_BATCH_LIST
en: load batch list
pl: załaduj listę wsadową

note: WINDOW_SAVE_BATCH_LIST
en: save batch list
pl: zapisz listę wsadową

note: WINDOW_BATCH_SCAN
en: batch scan
pl: skanowanie wsadowe

note: WINDOW_BATCH_RENAME
en: rename batch area
pl: zmień nazwę zakresu wsadowego

note: WINDOW_FAX_PROJECT
en: fax project
pl: wyślij obrazek faksem

note: WINDOW_FAX_RENAME
en: rename fax page
pl: zmień nazwę strony faksu

note: WINDOW_FAX_INSERT
en: insert ps-file into fax
pl: wstaw plik postscriptowy do faksu

note: WINDOW_EMAIL_PROJECT
en: E-mail project
pl: wyślij projekt listem elektronicznym

note: WINDOW_EMAIL_RENAME
en: rename e-mail image
pl: zmień nazwę obrazka w liście

note: WINDOW_EMAIL_INSERT
en: insert file into e-mail
pl: wstaw plik do listu

note: WINDOW_MULTIPAGE_PROJECT
en: multipage project
pl: projekt wielostronicowy

note: WINDOW_PRESET_AREA_RENAME
en: rename preset area
pl: zmień nazwę ustawionego obszaru

note: WINDOW_PRESET_AREA_ADD
en: add preset area
pl: dodaj obszar do zestawu

note: WINDOW_MEDIUM_RENAME
en: rename medium
pl: zmień nazwę nośnika

note: WINDOW_MEDIUM_ADD
en: add new medium
pl: dodaj nowy nośnik

note: WINDOW_SETUP
en: setup
pl: ustawienia

note: WINDOW_GAMMA
en: Gamma curve
pl: Krzywa gamma

note: WINDOW_STANDARD_OPTIONS
en: Standard options
pl: Opcje

note: WINDOW_ADVANCED_OPTIONS
en: Advanced options
pl: Zaawansowane opcje

note: WINDOW_DEVICE_SELECTION
en: device selection
pl: wybór urządzenia

note: WINDOW_PREVIEW
en: Preview
pl: Podgląd

note: WINDOW_VIEWER
en: Viewer
pl: Przeglądarka

note: WINDOW_VIEWER_OUTPUT_FILENAME
en: Viewer: select output filename
pl: Przeglądarka: wybierz plik wyjściowy

note: WINDOW_OCR_OUTPUT_FILENAME
en: Select output filename for OCR text file
pl: Wybierz plik wyjściowy dla tekstu z OCR

note: WINDOW_OUTPUT_FILENAME
en: select output filename
pl: wybierz plik wyjściowy

note: WINDOW_SAVE_SETTINGS
en: save device settings
pl: zapisz ustawienia urządzenia

note: WINDOW_LOAD_SETTINGS
en: load device settings
pl: wczytaj ustawienia urządzenia

note: WINDOW_CHANGE_WORKING_DIR
en: change working directory
pl: zmień katalog roboczy

note: WINDOW_TMP_PATH
en: select temporary directory
pl: wybierz katalog tymczasowy

note: WINDOW_SCALE
en: Scale image
pl: Przeskaluj obraz

note: WINDOW_DESPECKLE
en: Despeckle image
pl: Odplamkuj obrazek

note: WINDOW_BLUR
en: Blur image
pl: Rozmyj obrazek

note: WINDOW_STORE_MEDIUM
en: Store medium definition
pl: Zapisz ustawienia materiału

note: WINDOW_NO_DEVICES
en: No devices available
pl: Brak dostępnych urządzeń

note: MENU_FILE
en: File
pl: Plik

note: MENU_PREFERENCES
en: Preferences
pl: Preferencje

note: MENU_VIEW
en: View
pl: Widok

note: MENU_WINDOW
en: Window
pl: Okno

note: MENU_HELP
en: Help
pl: Pomoc

note: MENU_EDIT
en: Edit
pl: Edycja

note: MENU_FILTERS
en: Filters
pl: Filtry

note: MENU_GEOMETRY
en: Geometry
pl: Geometria

note: MENU_ITEM_ABOUT_XSANE
en: About XSane
pl: O XSane

note: MENU_ITEM_INFO
en: Info
pl: Informacja

note: MENU_ITEM_QUIT
en: Quit
pl: Zakończ

note: MENU_ITEM_SAVE_IMAGE
en: Save image
pl: Zapisz obraz

note: MENU_ITEM_OCR
en: OCR - save as text
pl: OCR - zapisz jako tekst

note: MENU_ITEM_CLONE
en: Clone
pl: Duplikuj

note: MENU_ITEM_SCALE
en: Scale
pl: Skaluj

note: MENU_ITEM_CLOSE
en: Close
pl: Zamknij

note: MENU_ITEM_UNDO
en: Undo
pl: Cofnij

note: MENU_ITEM_DESPECKLE
en: Despeckle
pl: Odplamkuj

note: MENU_ITEM_BLUR
en: Blur
pl: Rozmyj

note: MENU_ITEM_ROTATE90
en: Rotate 90
pl: Obróć obrazek o 90 stopni

note: MENU_ITEM_ROTATE180
en: Rotate 180
pl: Obróć obrazek o 180 stopni

note: MENU_ITEM_ROTATE270
en: Rotate 270
pl: Obróć obrazek o 270 stopni

note: MENU_ITEM_MIRROR_X
en: Mirror |
pl: Odbicie lustrzane |

note: MENU_ITEM_MIRROR_Y
en: Mirror -
pl: Odbicie lustrzane -

note: FRAME_RAW_IMAGE
en: Raw image
pl: Forma początkowa

note: FRAME_ENHANCED_IMAGE
en: Enhanced image
pl: Poprawiony obrazek

note: BUTTON_SCAN
en: Scan
pl: Skanuj

note: BUTTON_OK
en: Ok
pl: W porządku

note: BUTTON_ACCEPT
en: Accept
pl: Akceptuję

note: BUTTON_NOT_ACCEPT
en: Not accept
pl: Nie akceptuję

note: BUTTON_APPLY
en: Apply
pl: Zastosuj

note: BUTTON_CANCEL
en: Cancel
pl: Anuluj

note: BUTTON_REDUCE
en: Reduce
pl: Zredukuj

note: BUTTON_CONT_AT_OWN_RISK
en: Continue at your own risk
pl: Kontynuuj na własne ryzyko

note: BUTTON_BROWSE
en: Browse
pl: Przeglądaj

note: BUTTON_OVERWRITE
en: Overwrite
pl: Nadpisz

note: BUTTON_BATCH_LIST_SCAN
en: Scan batch list
pl: Skanuj z listy wsadowej

note: BUTTON_BATCH_AREA_SCAN
en: Scan selected area
pl: Skanuj zaznaczony obszar

note: BUTTON_PAGE_DELETE
en: Delete page
pl: Usuń stronę

note: BUTTON_PAGE_SHOW
en: Show page
pl: Pokaż stronę

note: BUTTON_PAGE_RENAME
en: Rename page
pl: Zmień nazwę strony

note: BUTTON_IMAGE_DELETE
en: Delete image
pl: Usuń obrazek

note: BUTTON_IMAGE_SHOW
en: Show image
pl: Pokaż obrazek

note: BUTTON_IMAGE_EDIT
en: Edit image
pl: Edytuj obrazek

note: BUTTON_IMAGE_RENAME
en: Rename image
pl: Zmień nazwę obrazka

note: BUTTON_FILE_INSERT
en: Insert file
pl: Wstaw plik

note: BUTTON_CREATE_PROJECT
en: Create project
pl: Stwórz projekt

note: BUTTON_SEND_PROJECT
en: Send project
pl: Wyślij projekt

note: BUTTON_SAVE_MULTIPAGE
en: Save multipage file
pl: Zapisz plik wielostronicowy

note: BUTTON_DELETE_PROJECT
en: Delete project
pl: Usuń projekt

note: BUTTON_ADD_PRINTER
en: Add printer
pl: Dodaj drukarkę

note: BUTTON_DELETE_PRINTER
en: Delete printer
pl: Usuń drukarkę

note: BUTTON_PREVIEW_ACQUIRE
en: Acquire preview
pl: Pobierz podgląd

note: BUTTON_PREVIEW_CANCEL
en: Cancel preview
pl: Zatrzymaj

note: BUTTON_DISCARD_IMAGE
en: Discard image
pl: Porzuć obrazek

note: BUTTON_DISCARD_ALL_IMAGES
en: Discard all images
pl: Porzuć wszystkie obrazki

note: BUTTON_DO_NOT_CLOSE
en: Do not close
pl: Nie zamykaj

note: BUTTON_SCALE_BIND
en: Bind scale
pl: Ustal skalę

note: RADIO_BUTTON_FINE_MODE
en: Fine mode
pl: Tryb lepszy

note: RADIO_BUTTON_HTML_EMAIL
en: HTML e-mail
pl: Poczta ze znacznikami HTML

note: RADIO_BUTTON_SAVE_DEVPREFS_AT_EXIT
en: Save device preferences at exit
pl: Zapisz ustawienia urządzenia przy wyjściu

note: RADIO_BUTTON_OVERWRITE_WARNING
en: Overwrite warning
pl: Ostrzeżenie przed nadpisaniem

note: RADIO_BUTTON_SKIP_EXISTING_NRS
en: Skip existing filenames
pl: Pomiń istniejące nazwy plików

note: RADIO_BUTTON_SAVE_PS_FLATDECODED
en: Save postscript zlib compressed (ps level 3)
pl: Zapis Postscriptu kompresowanego zlib (poziom PS 3)

note: RADIO_BUTTON_SAVE_PDF_FLATDECODED
en: Save PDF zlib compressed
pl: Zapis PDF skompresowanego zlib

note: RADIO_BUTTON_SAVE_PNM16_AS_ASCII
en: Save 16bit pnm in ascii format
pl: Zapisz 16-bitowe obrazki pnm w formacie ASCII

note: RADIO_BUTTON_REDUCE_16BIT_TO_8BIT
en: Reduce 16 bit image to 8 bit
pl: Zredukuj obrazki 16-bitowe do 8-bitów

note: RADIO_BUTTON_WINDOW_FIXED
en: Main window size fixed
pl: Stały rozmiar głównego okna

note: RADIO_BUTTON_DISABLE_GIMP_PREVIEW_GAMMA
en: Disable gimp preview gamma
pl: Wyłącz gamma przy podglądzie w Gimpie

note: RADIO_BUTTON_PRIVATE_COLORMAP
en: Use private colormap
pl: Użyj własnej mapy kolorów

note: RADIO_BUTTON_AUTOENHANCE_GAMMA
en: Autoenhance gamma
pl: Samoczynnie poprawiaj parametr gamma

note: RADIO_BUTTON_PRESELECT_SCANAREA
en: Preselect scanarea
pl: Wybierz obszar skanowania po podglądzie

note: RADIO_BUTTON_AUTOCORRECT_COLORS
en: Autocorrect colors
pl: Samoczynnie koryguj kolory

note: RADIO_BUTTON_OCR_USE_GUI_PIPE
en: Use GUI progress pipe
pl: Używaj graficznego paska postępu

note: TEXT_SCANNING_DEVICES
en: scanning for devices
pl: szukam podłączonych urządzeń

note: TEXT_AVAILABLE_DEVICES
en: Available devices:
pl: Dostępne urządzenia:

note: TEXT_XSANE_OPTIONS
en: XSane options
pl: Opcje XSane

note: TEXT_FILETYPE
en: Type
pl: Typ

note: TEXT_SCANNER_BACKEND
en: Scanner and backend:
pl: Skaner i sterownik:

note: TEXT_VENDOR
en: Vendor:
pl: Producent:

note: TEXT_TYPE
en: Type:
pl: Typ:

note: TEXT_DEVICE
en: Device:
pl: Urządzenie:

note: TEXT_LOADED_BACKEND
en: Loaded backend:
pl: Załadowany sterownik:

note: TEXT_SANE_VERSION
en: Sane version:
pl: Wersja Sane

note: TEXT_RECENT_VALUES
en: Recent values:
pl: Obecne wartości:

note: TEXT_GAMMA_CORR_BY
en: Gamma correction by:
pl: Korekcja gamma przez:

note: TEXT_SCANNER
en: scanner
pl: skaner

note: TEXT_SOFTWARE_XSANE
en: software (XSane)
pl: oprogramowanie (XSane)

note: TEXT_NONE
en: none
pl: brak

note: TEXT_GAMMA_INPUT_DEPTH
en: Gamma input depth:
pl: Głębia wejścia gamma:

note: TEXT_GAMMA_OUTPUT_DEPTH
en: Gamma output depth:
pl: Głębia wyjścia gamma:

note: TEXT_SCANNER_OUTPUT_DEPTH
en: Scanner output depth:
pl: Głębia wyjścia skanera:

note: TEXT_OUTPUT_FORMATS
en: XSane output formats:
pl: Formaty wyjściowe XSane:

note: TEXT_8BIT_FORMATS
en: 8 bit output formats:
pl: formaty wyjściowe 8-bitowe:

note: TEXT_16BIT_FORMATS
en: 16 bit output formats:
pl: formaty wyjściowe 16-bitowe:

note: TEXT_GIMP_REDUCE_16BIT_TO_8BIT
en: Gimp does not support depth 16 bits/color.
    Do you want to reduce the depth to 8 bits/color?
pl: Gimp nie wspiera 16-bitowej głębi kolorów.
    Czy chcesz zmniejszyć głębię do 8-bitów?

note: TEXT_REDUCE_16BIT_TO_8BIT
en: Bit depth 16 bits/color is not supported for this output format.
    Do you want to reduce the depth to 8 bits/color?
pl: 16-bitowa głębia kolorów nie jest obsługiwana w tym formacie
    wyjściowym. Czy chcesz zmniejszyć głębię do 8-bitów?

note: TEXT_AUTHORIZATION_REQ
en: Authorization required for
pl: Wymagana jest autoryzacja dla

note: TEXT_AUTHORIZATION_SECURE
en: Password transmission is secure
pl: Transmisja hasła jest bezpieczna

note: TEXT_AUTHORIZATION_INSECURE
en: Backend requests plain-text password
pl: Sterownik wymaga hasła podanego czystym tekstem

note: TEXT_USERNAME
en: Username :
pl: Nazwa użytkownika:

note: TEXT_PASSWORD
en: Password :
pl: Hasło:

note: TEXT_INVALID_PARAMS
en: Invalid parameters.
pl: Nieprawidłowe parametry.

note: TEXT_VERSION
en: version:
pl: wersja

note: TEXT_PACKAGE
en: package
pl: paczka

note: TEXT_WITH_GIMP_SUPPORT
en: with GIMP support
pl: z obsługą GIMPa.

note: TEXT_WITHOUT_GIMP_SUPPORT
en: without GIMP support
pl: bez obsługi GIMPa.

note: TEXT_GTK_VERSION
en: compiled with GTK-
pl: kompilowane z GTK-

note: TEXT_GIMP_VERSION
en: compiled with GIMP-
pl: kompilowane z GIMP-

note: TEXT_UNKNOWN
en: unknown
pl: nieznany

note: TEXT_EULA
en: XSane is distributed under the terms of the GNU General Public License
    as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the
    License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but
    WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    Should the program prove defective, you assume the cost of all
    necessary servicing, repair or correction. To use this program you
    have to read, understand and accept the following
    "NO WARRANTY" agreement.
pl: XSane jest dystrybuowany na warunkach określonych w "GNU General Public
    License" w formie opublikowanej przez Free Software Foundation, w wersji
    drugiej lub (jeśli chcesz) jakiejkolwiek późniejszej.
    
    Ten program jest rozprowadzany w nadziei, że będzie użyteczny, lecz BEZ
    JAKIEJKOLWIEK GWARANCJI; w tym między innymi domyślnych gwarancji co do
    PRZYDATNOŚCI HANDLOWEJ i PRZYDATNOŚCI DO OKREŚLONYCH ZASTOSOWAŃ. Jeżeli program
    okazałby się wadliwy, ponosisz koszt całego niezbędnego serwisu, naprawy i
    korygowania. Aby używać ten program musisz przeczytać, zrozumieć i zaakceptować
    to "BEZ GWARANCYJNE" porozumienie.

note: TEXT_GPL
en: XSane is distributed under the terms of the GNU General Public License
    as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the
    License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but
    WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
pl: XSane jest dystrybuowany na warunkach określonych w "GNU General Public
    License" w formie opublikowanej przez Free Software Foundation, w wersji
    drugiej lub (jeśli chcesz) jakiejkolwiek późniejszej.
    
    Ten program jest rozprowadzany w nadziei, że będzie użyteczny, lecz BEZ
    JAKIEJKOLWIEK GWARANCJI; w tym między innymi domyślnych gwarancji co do
    PRZYDATNOŚCI HANDLOWEJ i PRZYDATNOŚCI DO OKREŚLONYCH ZASTOSOWAŃ.

note: TEXT_EMAIL_ADR
en: E-mail:
pl: Adres email:

note: TEXT_HOMEPAGE
en: Homepage:
pl: Strona domowa:

note: TEXT_FILE
en: File:
pl: Plik:

note: TEXT_TRANSLATION
en: Translation:
pl: Tłumaczenie:

note: Please translate this to something like translation to YOUR LANGUAGE\n by YOUR NAME\n E-mail: your.name@yourdomain.com\n TEXT_TRANSLATION_INFO
en: untranslated original english text
    by Oliver Rauch
    E-mail: Oliver.Rauch@rauch-domain.de
pl: Piotr Gogolewski <docent@panoramix.net.pl>
    http://www.chemia.px.pl/
    
    korekta i aktualizacja do wersji 0.99-pre1:
    Jerzy Szczudłowski <jerzy@jedwab.net.pl>

note: TEXT_INFO_BOX
en: 0x0: 0KB
pl: 0x0: 0kB

note: TEXT_ADF_PAGES_SCANNED
en: Scanned pages:
pl: Skanowane strony:

note: TEXT_EMAIL_TEXT
en: E-mail text:
pl: Tekst listu:

note: TEXT_ATTACHMENTS
en: Attachments:
pl: Załączniki:

note: TEXT_EMAIL_STATUS
en: Project status:
pl: Status projektu:

note: TEXT_EMAIL_FILETYPE
en: E-mail image filetype:
pl: Rodzaj formatu pliku w liście:

note: TEXT_PAGES
en: Pages:
pl: Strony:

note: TEXT_MULTIPAGE_FILETYPE
en: Multipage document filetype:
pl: Rodzaj formatu pliku dokumentu wielostronicowego:

note: TEXT_MEDIUM_DEFINITION_NAME
en: Medium Name:
pl: Nazwa nośnika:

note: TEXT_VIEWER_IMAGE_INFO
en: Size %d x %d pixel, %d bit/color, %d colors, %1.0f dpi x %1.0f dpi, %1.1f %s
pl: Rozmiar %d x %d pikseli, %d bit/kolor, %d kolorów, %1.0f dpi x %1.0f dpi, %1.1f %s

note: TEXT_DESPECKLE_RADIUS
en: Despeckle radius:
pl: Promień odplamkowania:

note: TEXT_BLUR_RADIUS
en: Blur radius:
pl: Promień rozmycia:

note: TEXT_BATCH_AREA_DEFAULT_NAME
en: (no name)
pl: (bez nazwy)

note: TEXT_BATCH_LIST_AREANAME
en: Area name:
pl: Nazwa obszaru:

note: TEXT_BATCH_LIST_SCANMODE
en: Scanmode:
pl: Tryb skanowania:

note: TEXT_BATCH_LIST_GEOMETRY_TL
en: Top left:
pl: Lewa górna:

note: TEXT_BATCH_LIST_GEOMETRY_SIZE
en: Size:
pl: Rozmiar:

note: TEXT_BATCH_LIST_RESOLUTION
en: Resolution:
pl: Rozdzielczość:

note: TEXT_BATCH_LIST_BIT_DEPTH
en: Bit depth:
pl: Głębia kolorów:

note: TEXT_BATCH_LIST_BY_GUI
en: as selected
pl: wg wyboru

note: TEXT_SETUP_PRINTER_SEL
en: Printer selection:
pl: Wybór drukarki:

note: TEXT_SETUP_PRINTER_NAME
en: Name:
pl: Nazwa:

note: TEXT_SETUP_PRINTER_CMD, TEXT_SETUP_FAX_CMD
en: Command:
pl: Polecenie:

note: TEXT_SETUP_COPY_NR_OPT
en: Copy number option:
pl: Opcja ilości kopii:

note: TEXT_SETUP_PRINTER_LINEART_RES
en: Lineart resolution (dpi):
pl: Rozdzielczość w trybie kreski (dpi):

note: TEXT_SETUP_PRINTER_GRAYSCALE_RES
en: Grayscale resolution (dpi):
pl: Rozdzielczość w skali szarości (dpi):

note: TEXT_SETUP_PRINTER_COLOR_RES
en: Color resolution (dpi):
pl: Rozdzielczość w kolorze (dpi):

note: TEXT_SETUP_PRINTER_WIDTH
en: Width
pl: Szerokość

note: TEXT_SETUP_PRINTER_HEIGHT
en: Height
pl: Wysokość

note: TEXT_SETUP_PRINTER_LEFT
en: Left offset
pl: Lewy margines

note: TEXT_SETUP_PRINTER_BOTTOM
en: Bottom offset
pl: Dolny margines

note: TEXT_SETUP_PRINTER_GAMMA
en: Printer gamma value:
pl: Wartość gamma drukarki:

note: TEXT_SETUP_PRINTER_GAMMA_RED
en: Printer gamma red:
pl: Gamma drukarki - czerwony:

note: TEXT_SETUP_PRINTER_GAMMA_GREEN
en: Printer gamma green:
pl: Gamma drukarki - zielony:

note: TEXT_SETUP_PRINTER_GAMMA_BLUE
en: Printer gamma blue:
pl: Gamma drukarki - niebieski:

note: TEXT_SETUP_PRINTER_PS_FLATDECODED
en: Create zlib compressed postscript image (ps level 3) for printing
pl: Stwórz obraz Postscript skompresowany zlib (poziom PS 3) do druku

note: TEXT_SETUP_TMP_PATH
en: Temporary directory
pl: Katalog tymczasowy

note: TEXT_SETUP_IMAGE_PERMISSION
en: Image-file permissions
pl: Prawa dostępu pliku z obrazkiem

note: TEXT_SETUP_DIR_PERMISSION
en: Directory permissions
pl: Prawa dostępu do katalogu

note: TEXT_SETUP_JPEG_QUALITY
en: JPEG image quality
pl: Jakość kompresji obrazka JPEG

note: TEXT_SETUP_PNG_COMPRESSION
en: PNG image compression
pl: Kompresja obrazka PNG

note: TEXT_SETUP_FILENAME_COUNTER_LEN
en: Filename counter length
pl: Długość licznika nazw plików

note: TEXT_SETUP_TIFF_ZIP_COMPRESSION
en: TIFF zip compression rate
pl: Współczynnik kompresji zip obrazu TIFF

note: TEXT_SETUP_TIFF_COMPRESSION_16
en: TIFF 16 bit image compression
pl: Kompresja 16-bitowa obrazka TIFF

note: TEXT_SETUP_TIFF_COMPRESSION_8
en: TIFF 8 bit image compression
pl: Kompresja 8-bitowa obrazka TIFF

note: TEXT_SETUP_TIFF_COMPRESSION_1
en: TIFF lineart image compression
pl: Kompresja obrazka TIFF w trybie kreski

note: TEXT_SETUP_SHOW_RANGE_MODE
en: Show range as:
pl: Pokaż zakres jako:

note: TEXT_SETUP_PREVIEW_OVERSAMPLING
en: Preview oversampling:
pl: Nadpróbkowanie podglądu:

note: TEXT_SETUP_PREVIEW_GAMMA
en: Preview gamma:
pl: Parametr gamma podglądu:

note: TEXT_SETUP_PREVIEW_GAMMA_RED
en: Preview gamma red:
pl: Gamma podglądu - czerwony:

note: TEXT_SETUP_PREVIEW_GAMMA_GREEN
en: Preview gamma green:
pl: Gamma podglądu - zielony:

note: TEXT_SETUP_PREVIEW_GAMMA_BLUE
en: Preview gamma blue:
pl: Gamma podglądu - niebieski:

note: TEXT_SETUP_LINEART_MODE
en: Threshold option:
pl: Typ progu:

note: TEXT_SETUP_PREVIEW_PIPETTE_RANGE
en: Preview pipette range
pl: Zasięg pipety w podglądzie

note: TEXT_SETUP_THRESHOLD_MIN
en: Threshold minimum:
pl: Minimum progu:

note: TEXT_SETUP_THRESHOLD_MAX
en: Threshold maximum:
pl: Maksimum progu:

note: TEXT_SETUP_THRESHOLD_MUL
en: Threshold multiplier:
pl: Współczynnik progu:

note: TEXT_SETUP_THRESHOLD_OFF
en: Threshold offset:
pl: Wartość progu:

note: TEXT_SETUP_GRAYSCALE_SCANMODE
en: Name of grayscale scanmode:
pl: Nazwa trybu skanowania w skali szarości:

note: TEXT_SETUP_HELPFILE_VIEWER
en: Helpfile viewer (HTML):
pl: Przeglądarka plików pomocy (HTML):

note: TEXT_SETUP_FAX_RECEIVER_OPTION
en: Receiver option:
pl: Opcja odbiorcy:

note: TEXT_SETUP_FAX_POSTSCRIPT_OPT
en: Postscriptfile option:
pl: Opcja pliku postscriptowego:

note: TEXT_SETUP_FAX_NORMAL_MODE_OPT
en: Normal mode option:
pl: Opcja trybu zwykłego:

note: TEXT_SETUP_FAX_FINE_MODE_OPT
en: Fine mode option:
pl: Opcja trybu podwyższonej jakości:

note: TEXT_SETUP_FAX_PROGRAM_DEFAULTS
en: Set program defaults for:
pl: Ustaw domyślne wartości dla programu:

note: TEXT_SETUP_FAX_VIEWER
en: Viewer (Postscript):
pl: Przeglądarka (Postscript):

note: TEXT_SETUP_FAX_PS_FLATDECODED
en: Create zlib compressed postscript image (ps level 3) for fax
pl: Stwórz obraz Postscript skompresowany zlib (poziom PS 3) dla faksu

note: TEXT_SETUP_SMTP_SERVER
en: SMTP server:
pl: Serwer SMTP:

note: TEXT_SETUP_SMTP_PORT
en: SMTP port:
pl: Port SMTP:

note: TEXT_SETUP_EMAIL_FROM
en: From:
pl: Od:

note: TEXT_SETUP_EMAIL_REPLY_TO
en: Reply to:
pl: Odpowiedź do:

note: TEXT_SETUP_EMAIL_AUTHENTICATION
en: E-mail authentication
pl: Uwierzytelnienie dla poczty

note: TEXT_SETUP_EMAIL_AUTH_USER
en: User:
pl: Użytkownik:

note: TEXT_SETUP_EMAIL_AUTH_PASS
en: Password:
pl: Hasło:

note: TEXT_SETUP_POP3_SERVER
en: POP3 server:
pl: Serwer POP3:

note: TEXT_SETUP_POP3_PORT
en: POP3 port:
pl: Port POP3:

note: TEXT_SETUP_OCR_COMMAND
en: OCR Command:
pl: Komenda programu OCR:

note: TEXT_SETUP_OCR_INPUTFILE_OPT
en: Inputfile option:
pl: Opcja pliku wejściowego:

note: TEXT_SETUP_OCR_OUTPUTFILE_OPT
en: Outputfile option:
pl: Opcja pliku wyjściowego:

note: TEXT_SETUP_OCR_USE_GUI_PIPE_OPT
en: Use GUI progress pipe:
pl: Używaj paska postępu dla trybu graficznego

note: TEXT_SETUP_OCR_OUTFD_OPT
en: GUI output-fd option:
pl: Opcja output-fd interfejsu graficznego:

note: TEXT_SETUP_OCR_PROGRESS_KEYWORD
en: Progress keyword:
pl: Określenie postępu:

note: TEXT_SETUP_PERMISSION_USER
en: user
pl: użytkownik

note: TEXT_SETUP_PERMISSION_GROUP
en: group
pl: grupa

note: TEXT_SETUP_PERMISSION_ALL
en: all
pl: wszyscy

en: new media
pl: nowy nośnik

note: NOTEBOOK_SAVING_OPTIONS
en: Save
pl: Zapis

note: NOTEBOOK_FILETYPE_OPTIONS
en: Filetype
pl: Rodzaj pliku

note: NOTEBOOK_COPY_OPTIONS
en: Copy
pl: Kopia

note: NOTEBOOK_FAX_OPTIONS
en: Fax
pl: Faks

note: NOTEBOOK_EMAIL_OPTIONS
en: E-mail
pl: Poczta elektroniczna

note: NOTEBOOK_DISPLAY_OPTIONS
en: Display
pl: Wyświetlanie

note: NOTEBOOK_ENHANCE_OPTIONS
en: Enhancement
pl: Ulepszanie

note: MENU_ITEM_MULTIPAGE
en: Multipage
pl: Wielostronicowy

note: MENU_ITEM_SHOW_TOOLTIPS
en: Show tooltips
pl: Pokaż podpowiedzi

note: MENU_ITEM_SHOW_PREVIEW
en: Show preview
pl: Pokaż podgląd

note: MENU_ITEM_SHOW_HISTOGRAM
en: Show histogram
pl: Pokaż histogram

note: MENU_ITEM_SHOW_GAMMA
en: Show gamma curve
pl: Pokaż krzywą gamma

note: MENU_ITEM_SHOW_BATCH_SCAN
en: Show batch scan
pl: Okno skanowania wsadowego

note: MENU_ITEM_SHOW_STANDARDOPTIONS
en: Show standard options
pl: Pokaż opcje

note: MENU_ITEM_SHOW_ADVANCEDOPTIONS
en: Show advanced options
pl: Pokaż zaawansowane opcje

note: MENU_ITEM_SETUP
en: Setup
pl: Ustawienia

note: MENU_ITEM_LENGTH_UNIT
en: Length unit
pl: Jednostka długości

note: SUBMENU_ITEM_LENGTH_MILLIMETERS
en: millimeters
pl: milimetry

note: SUBMENU_ITEM_LENGTH_CENTIMETERS
en: centimeters
pl: centymetry

note: SUBMENU_ITEM_LENGTH_INCHES
en: inches
pl: cale

note: MENU_ITEM_UPDATE_POLICY
en: Update policy
pl: Sposób odświeżania

note: SUBMENU_ITEM_POLICY_CONTINUOUS
en: continuous
pl: ciągły

note: SUBMENU_ITEM_POLICY_DISCONTINU
en: discontinuous
pl: nieciągły

note: SUBMENU_ITEM_POLICY_DELAYED
en: delayed
pl: opóźniony

note: MENU_ITEM_SHOW_RESOLUTIONLIST
en: Show resolution list
pl: Pokaż listę rozdzielczości

note: MENU_ITEM_PAGE_ROTATE
en: Rotate postscript
pl: Obróć Postscript

note: MENU_ITEM_EDIT_MEDIUM_DEF
en: Edit medium definition
pl: Edytuj definicję nośnika

note: MENU_ITEM_SAVE_DEVICE_SETTINGS
en: Save device settings
pl: Zapisz ustawienia urządzenia

note: MENU_ITEM_LOAD_DEVICE_SETTINGS
en: Load device settings
pl: Wczytaj ustawienia urządzenia

note: MENU_ITEM_CHANGE_WORKING_DIR
en: Change directory
pl: Zmień katalog

note: MENU_ITEM_XSANE_EULA
en: Show EULA
pl: Pokaż "EULA"

note: MENU_ITEM_XSANE_GPL
en: Show license (GPL)
pl: Pokaż licencję GPL

note: MENU_ITEM_XSANE_DOC
en: XSane doc
pl: Dokumentacja XSane

note: MENU_ITEM_BACKEND_DOC
en: Backend doc
pl: Dokumentacja sterownika

note: MENU_ITEM_AVAILABLE_BACKENDS
en: Available backends
pl: Dostępne sterowniki

note: MENU_ITEM_SCANTIPS
en: Scantips
pl: Jak skanować

note: MENU_ITEM_PROBLEMS
en: Problems?
pl: Problemy?

note: MENU_ITEM_COUNTER_LEN_INACTIVE
en: inactive
pl: nieaktywny

note: MENU_ITEM_TIFF_COMP_NONE
en: no compression
pl: bez kompresji

note: MENU_ITEM_TIFF_COMP_CCITTRLE
en: CCITT 1D Huffman compression
pl: kompresja Huffmana CCITT 1D

note: MENU_ITEM_TIFF_COMP_CCITFAX3
en: CCITT Group 3 Fax compression
pl: kompresja faksu CCITT Group 3

note: MENU_ITEM_TIFF_COMP_CCITFAX4
en: CCITT Group 4 Fax compression
pl: kompresja faksu CCITT Group 4

note: MENU_ITEM_TIFF_COMP_JPEG
en: JPEG DCT compression
pl: kompresja JPEG DCT

note: MENU_ITEM_TIFF_COMP_PACKBITS
en: pack bits
pl: "pack bits"

note: MENU_ITEM_TIFF_COMP_DEFLATE
en: deflate
pl: deflacja

note: MENU_ITEM_RANGE_SCALE
en: Slider (Scale)
pl: suwak (skala)

note: MENU_ITEM_RANGE_SCROLLBAR
en: Slider (Scrollbar)
pl: suwak (pasek przewijania)

note: MENU_ITEM_RANGE_SPINBUTTON
en: Spinbutton
pl: okienko wartości

note: MENU_ITEM_RANGE_SCALE_SPIN
en: Scale and Spinbutton
pl: skalę i okienko wartości

note: MENU_ITEM_RANGE_SCROLL_SPIN
en: Scrollbar and Spinbutton
pl: pasek przewijania i okienko wartości

note: MENU_ITEM_LINEART_MODE_STANDARD
en: Standard options window (lineart)
pl: Okno opcji standardowych (tryb kreski)

note: MENU_ITEM_LINEART_MODE_XSANE
en: XSane main window (lineart)
pl: Okno główne XSane (tryb kreski)

note: MENU_ITEM_LINEART_MODE_GRAY
en: XSane main window (grayscale->lineart)
pl: Okno główne XSane (skala szarości->tryb kreski)

note: MENU_ITEM_SELECTION_NONE
en: (none)
pl: (żaden)

note: MENU_ITEM_FILETYPE_BY_EXT
en: by ext
pl: wg rozszerzenia

note: MENU_ITEM_PRESET_AREA_ADD_SEL
en: Add selection to list
pl: Dodaj zaznaczenie do listy

note: MENU_ITEM_MEDIUM_ADD
en: Add medium definition
pl: Dodaj definicję nośnika

note: MENU_ITEM_RENAME
en: Rename item
pl: Zmień nazwę obiektu

note: MENU_ITEM_DELETE
en: Delete item
pl: Usuń obiekt

note: MENU_ITEM_MOVE_UP
en: Move item up
pl: Przesuń obiekt do góry

note: MENU_ITEM_MOVE_DWN
en: Move item down
pl: Przesuń obiekt w dół

note: MENU_ITEM_AUTH_NONE
en: no authentication
pl: bez uwierzytelnienia

note: MENU_ITEM_AUTH_POP3
en: POP3 before SMTP
pl: POP3 przed SMTP

note: PROGRESS_SCANNING
en: Scanning
pl: Skanowanie

note: PROGRESS_RECEIVING_FRAME_DATA
en: Receiving %s data
pl: Pobieranie danych %s

note: PROGRESS_PAGE
en: page
pl: strona

note: PROGRESS_TRANSFERING_DATA
en: Transfering image
pl: Przesyłanie obrazka...

note: PROGRESS_ROTATING_DATA
en: Rotating image
pl: Obracanie obrazka...

note: PROGRESS_MIRRORING_DATA
en: Mirroring image
pl: Odbijanie obrazka...

note: PROGRESS_PACKING_DATA
en: Packing image
pl: Kompresowanie obrazka...

note: PROGRESS_CONVERTING_DATA
en: Converting image
pl: Konwersja obrazka...

note: PROGRESS_SAVING_DATA
en: Saving image
pl: Zapisywanie obrazka...

note: PROGRESS_CLONING_DATA
en: Cloning image
pl: Duplikowanie obrazka...

note: PROGRESS_SCALING_DATA
en: Scaling image
pl: Skalowanie obrazka...

note: PROGRESS_DESPECKLING_DATA
en: Despeckling image
pl: Odplamkowywanie obrazka...

note: PROGRESS_BLURING_DATA
en: Bluring image
pl: Rozmywanie obrazka...

note: PROGRESS_OCR
en: OCR in progress
pl: Rozpoznawanie tekstu w toku...

note: DESC_SCAN_START
en: Start scan <Ctrl-Enter>
pl: Rozpocznij skanowanie <Ctrl-Enter>

note: DESC_SCAN_CANCEL
en: Cancel scan <ESC>
pl: Anuluj skanowanie <Esc>

note: DESC_PREVIEW_ACQUIRE
en: Acquire preview scan <Alt-p>
pl: Rozpocznij skanowanie poglądowe <Alt-p>

note: DESC_PREVIEW_CANCEL
en: Cancel preview scan <Alt-ESC>
pl: Przerwij/Anuluj skanowanie poglądowe <Alt-Esc>

note: DESC_XSANE_MODE
en: viewer-<Ctrl-v>, save-<Ctrl-s>, photocopy-<Ctrl-c>, multipage-<Ctrl-m>, fax-<Ctrl-f> or e-mail-<Ctrl-e>
pl: podgląd-<Ctrl-v>, zapis-<Ctrl-s>, fotokopia-<Ctrl-c>, wielostronicowość-<Ctrl-m>, faks-<Ctrl-f> lub poczta-<Ctrl-e>

note: DESC_XSANE_MEDIUM
en: Select source medium type.
    To rename, reorder or delete an entry use context menu (right mouse button).
    To create a medium enable the option edit medium definition in preferences menu.
pl: Wybierz typ nośnika źródłowego.
    Aby zmienić nazwę, kolejność lub usunąć pozycję użyj menu kontekstowego (prawy przycisk myszki).
    Aby utworzyć nową pozycję, odblokuj opcję "edytuj definicję nośnika" w menu preferencji

note: DESC_FILENAME_COUNTER_STEP
en: Value that is added to filenamecounter after scan
pl: Wartość dodawana do nazwy pliku po skanowaniu

note: DESC_BROWSE_FILENAME
en: Browse for image filename
pl: Przeglądaj w poszukiwaniu nazwy pliku obrazka

note: DESC_FILENAME
en: Filename for scanned image
pl: Nazwa pliku dla zeskanowanego obrazka

note: DESC_FILETYPE
en: Type of image format, the suitable filename extension is automatically added to the filename
pl: Rodzaj formatu obrazka; stosowne rozszerzenie nazwy pliku jest dodawane automatycznie

note: DESC_FAXPROJECT
en: Enter name of fax project
pl: Wprowadź nazwę projektu dla faksu

note: DESC_FAXPAGENAME
en: Enter new name for faxpage
pl: Wprowadź nową nazwę dla strony faksu

note: DESC_FAXRECEIVER
en: Enter receiver phone number or address
pl: Wprowadź nr telefonu odbiorcy lub adres

note: DESC_EMAIL_PROJECT
en: Enter name of e-mail project
pl: Wprowadź nazwę projektu pocztowego

note: DESC_EMAIL_IMAGENAME
en: Enter new name for e-mail image
pl: Wprowadź nową nazwę dla wysyłanego obrazka

note: DESC_EMAIL_RECEIVER
en: Enter e-mail address
pl: Wprowadź adres poczty elektronicznej (email)

note: DESC_EMAIL_SUBJECT
en: Enter subject of e-mail
pl: Wprowadź temat listu

note: DESC_EMAIL_FILETYPE
en: Select filetype for image attachments
pl: Wybierz rodzaj pliku dla załącznika

note: DESC_MULTIPAGE_PROJECT
en: Enter name of multipage project
pl: Wprowadź nazwę wielostronicowego projektu pocztowego

note: DESC_MULTIPAGE_FILETYPE
en: Select filetype for multipage file
pl: Wybierz rodzaj dla pliku wielostronicowego

note: DESC_PRESET_AREA_RENAME
en: Enter new name for preset area
pl: Wprowadź nową nazwę dla ustawionego obszaru

note: DESC_PRESET_AREA_ADD
en: Enter name for new preset area
pl: Wprowadź nazwę dla nowego obszaru

note: DESC_MEDIUM_RENAME
en: Enter new name for medium definition
pl: Wprowadź nową nazwę dla definicji nośnika

note: DESC_MEDIUM_ADD
en: Enter name for new medium definition
pl: Wprowadź nazwę dla definicji nośnika

note: DESC_PRINTER_SELECT
en: Select printerdefinition <Shift-F1/F2/...>
pl: Wybierz profil drukarki <Shift-F1/F2/...>

note: DESC_RESOLUTION
en: Set scan resolution
pl: Ustaw rozdzielczość skanowania

note: DESC_RESOLUTION_X
en: Set scan resolution for x direction
pl: Ustaw rozdzielczość skanowania w osi X

note: DESC_RESOLUTION_Y
en: Set scan resolution for y direction
pl: Ustaw rozdzielczość skanowania w osi Y

note: DESC_ZOOM
en: Set zoomfactor
pl: Ustaw współczynnik powiększenia

note: DESC_ZOOM_X
en: Set zoomfactor for x direction
pl: Ustaw współczynnik powiększenia w osi X

note: DESC_ZOOM_Y
en: Set zoomfactor for y direction
pl: Ustaw współczynnik powiększenia w osi Y

note: DESC_COPY_NUMBER
en: Set number of copies
pl: Ustaw liczbę kopii

note: DESC_NEGATIVE
en: Negative: Invert colors for scanning negatives <Ctrl-n>
pl: Negatyw: Odwracanie kolorów przy skanowaniu negatywów <Ctrl-n>

note: DESC_GAMMA
en: Set gamma value
pl: Ustaw wartość gamma

note: DESC_GAMMA_R
en: Set gamma value for red component
pl: Ustaw wartość gamma dla składowej czerwonej

note: DESC_GAMMA_G
en: Set gamma value for green component
pl: Ustaw wartość gamma dla składowej zielonej

note: DESC_GAMMA_B
en: Set gamma value for blue component
pl: Ustaw wartość gamma dla składowej niebieskiej

note: DESC_BRIGHTNESS
en: Set brightness
pl: Ustaw jasność

note: DESC_BRIGHTNESS_R
en: Set brightness for red component
pl: Ustaw jasność dla  składowej czerwonej

note: DESC_BRIGHTNESS_G
en: Set brightness for green component
pl: Ustaw jasność dla składowej zielonej

note: DESC_BRIGHTNESS_B
en: Set brightness for blue component
pl: Ustaw jasność dla składowej niebieskiej

note: DESC_CONTRAST
en: Set contrast
pl: Ustaw kontrast

note: DESC_CONTRAST_R
en: Set contrast for red component
pl: Ustaw kontrast dla składowej czerwonej

note: DESC_CONTRAST_G
en: Set contrast for green component
pl: Ustaw kontrast dla składowej zielonej

note: DESC_CONTRAST_B
en: Set contrast for blue component
pl: Ustaw kontrast dla składowej niebieskiej

note: DESC_THRESHOLD
en: Set threshold
pl: Ustaw próg

note: DESC_RGB_DEFAULT
en: RGB default: Set enhancement values for red, green and blue to default values <Ctrl-b>:
     gamma = 1.0
     brightness = 0
     contrast = 0
pl: Domyślne RGB: Ustaw wartości dla czerwonego, niebieskiego i zielonego na domyślne <Ctrl-b>:
     gamma = 1.0
     jasność = 0
     kontrast = 0

note: DESC_ENH_AUTO
en: Autoadjust gamma, brightness and contrast <Ctrl-e>
pl: Automatycznie ustaw parametr gamma, jasność i kontrast <Ctrl-e>

note: DESC_ENH_DEFAULT
en: Set default enhancement values <Ctrl-0>:
    gamma = 1.0
    brightness = 0
    contrast = 0
pl: Przywróć wartości domyślne <Ctrl-0>:
    gamma = 1.0
    jasność = 0
    kontrast = 0

note: DESC_ENH_RESTORE
en: Restore enhancement values from preferences <Ctrl-r>
pl: Przywróć wartości z preferencji <Ctrl-r>

note: DESC_ENH_STORE
en: Store active enhancement values to preferences <Ctrl-+>
pl: Zachowaj aktywne wartości w preferencjach <Ctrl-+>

note: DESC_HIST_INTENSITY
en: Show histogram of intensity/gray <Alt-i>
pl: Pokaż histogram intensywności/szarości <Alt-i>

note: DESC_HIST_RED
en: Show histogram of red component <Alt-r>
pl: Pokaż histogram składowej czerwonej <Alt-r>

note: DESC_HIST_GREEN
en: Show histogram of green component <Alt-g>
pl: Pokaż histogram składowej zielonej <Alt-g>

note: DESC_HIST_BLUE
en: Show histogram of blue component <Alt-b>
pl: Pokaż histogram składowej niebieskiej <Alt-b>

note: DESC_HIST_PIXEL
en: Display mode: show histogram with lines instead of pixels <Alt-m>
pl: Sposób wyświetlania: pokaż histogram z liniami zamiast punktów <Alt-m>

note: DESC_HIST_LOG
en: Show logarithm of pixelcount <Alt-l>
pl: Pokaż logarytm ilości pikseli <Alt-l>

note: DESC_PRINTER_SETUP
en: Select definition to change
pl: Wybierz profil, który chcesz zmienić

note: DESC_PRINTER_NAME
en: Define a name for the selection of this definition
pl: Zdefiniuj nazwę dla zaznaczenia tej definicji

note: DESC_PRINTER_COMMAND
en: Enter command to be executed in copy mode (e.g. "lpr")
pl: Wprowadź polecenie, które zostanie wykonane w trybie kopiowania (np."lpr")

note: DESC_COPY_NUMBER_OPTION
en: Enter option for copy numbers
pl: Wprowadź ilość kopii

note: DESC_PRINTER_LINEART_RESOLUTION
en: Resolution with which lineart images are printed and saved in postscript
pl: Rozdzielczość, z jaką obrazki w trybie kreski są drukowane i zapisywane w Postscripcie

note: DESC_PRINTER_GRAYSCALE_RESOLUTION
en: Resolution with which grayscale images are printed and saved in postscript
pl: Rozdzielczość, z jaką obrazki w skali szarości są drukowane i zapisywane w Postscripcie

note: DESC_PRINTER_COLOR_RESOLUTION
en: Resolution with which color images are printed and saved in postscript
pl: Rozdzielczość, z jaką obrazki kolorowe są drukowane i zapisywane w Postscripcie

note: DESC_PRINTER_WIDTH
en: Width of printable area
pl: Szerokość obszaru drukowalnego

note: DESC_PRINTER_HEIGHT
en: Height of printable area
pl: Wysokość obszaru drukowalnego

note: DESC_PRINTER_LEFTOFFSET
en: Left offset from the edge of the paper to the printable area
pl: Lewy margines od krawędzi papieru do obszaru wydruku

note: DESC_PRINTER_BOTTOMOFFSET
en: Bottom offset from the edge of the paper to the printable area
pl: Dolny margines od krawędzi papieru do obszaru wydruku

note: DESC_PRINTER_GAMMA
en: Additional gamma value for photocopy
pl: Dodatkowy parametr gamma dla kopii

note: DESC_PRINTER_GAMMA_RED
en: Additional gamma value for red component for photocopy
pl: Dodatkowy parametr gamma dla czerwonej składowej kopii

note: DESC_PRINTER_GAMMA_GREEN
en: Additional gamma value for green component for photocopy
pl: Dodatkowy parametr gamma dla zielonej składowej kopii

note: DESC_PRINTER_GAMMA_BLUE
en: Additional gamma value for blue component for photocopy
pl: Dodatkowy parametr gamma dla niebieskiej składowej kopii

note: DESC_PRINTER_PS_FLATDECODED
en: Create zlib compressed postscript image for printer (flatdecode).
    The printer has to understand postscript level 3!
pl: Stwórz obraz Postscript skompresowany zlib (flatdecode).
    Drukarka musi rozumieć Postscript poziomu 3!

note: DESC_TMP_PATH
en: Path to temp directory
pl: Ścieżka do katalogu tymczasowego

note: DESC_BUTTON_TMP_PATH_BROWSE
en: Browse for temporary directory
pl: Przeglądaj katalog tymczasowy

note: DESC_JPEG_QUALITY
en: Quality in percent if image is saved as jpeg or tiff with jpeg compression
pl: Wyrażona w procentach jakość z jaką zostanie zapisany JPEG lub TIFF z kompresją JPEG

note: DESC_PNG_COMPRESSION
en: Compression if image is saved as png
pl: Kompresja obrazka zapisanego jako png

note: DESC_FILENAME_COUNTER_LEN
en: Minimum length of counter in filename
pl: Minimalna długość licznika w nazwie pliku

note: DESC_TIFF_ZIP_COMPRESSION
en: Compression rate for zip compressed tiff (deflate)
pl: Stopień kompresji zip przy zapisie jako TIFF (deflacja)

note: DESC_TIFF_COMPRESSION_16
en: Compression type if 16 bit image is saved as tiff
pl: Typ kompresji przy zapisie jako TIFF 16 bit obrazka

note: DESC_TIFF_COMPRESSION_8
en: Compression type if 8 bit image is saved as tiff
pl: Typ kompresji przy zapisie jako TIFF 8 bit obrazka

note: DESC_TIFF_COMPRESSION_1
en: Compression type if lineart image is saved as tiff
pl: Typ kompresji przy zapisie jako TIFF obrazka w trybie kreski

note: DESC_SAVE_DEVPREFS_AT_EXIT
en: Save device dependant preferences in default file at exit of xsane
pl: Zapisz ustawienia urządzenia w domyślnym pliku przy wychodzeniu z XSane

note: DESC_OVERWRITE_WARNING
en: Warn before overwriting an existing file
pl: Ostrzegaj przed nadpisaniem istniejącego pliku

note: DESC_SKIP_EXISTING
en: If filename counter is automatically increased, used numbers are skipped
pl: Jeśli licznik w nazwie pliku jest automatycznie zwiększany, to już użyte numery są pomijane

note: DESC_SAVE_PS_FLATDECODED
en: compress postscript image with zlib algorithm (flatdecode). When you want to print such a file your printer has to understand postscript level 3
pl: kompresuje obraz Postscript algorytmem zlib (flatdecode). Jeżeli chcesz wydrukować taki plik, drukarka musi rozumieć Postscript poziomu 3!

note: DESC_SAVE_PDF_FLATDECODED
en: compress PDF image with zlib algorithm (flatdecode).
pl: kompresuje obraz PDF alborytmem zlib (flatdecode).

note: DESC_SAVE_PNM16_AS_ASCII
en: When a 16 bit image shall be saved in pnm format then use ascii format instead of binary format. The binary format is a new format that is not supported by all programs. The ascii format is supported by more programs but it produces really huge files!!!
pl: Kiedy 16-bitowy obraz będzie zapisywany w formacie pnm użyj zapisu w formie ASCII zamiast binarnego. Zapis binarny jest nowy i może nie być obsługiwany przez wszystkie programy. Forma ASCII natomiast jest wspierana przez większą ilość programów, lecz może dawać naprawdę olbrzymie pliki!!!

note: DESC_REDUCE_16BIT_TO_8BIT
en: If scanner sends image with 16 bits/color save image with 8 bits/color
pl: Jeśli skaner wysyła obrazek z 16-stoma bitami na kolor zapisz obrazek z 8-ma bitami

note: DESC_PSFILE_WIDTH
en: Width of paper for postscript files
pl: Szerokość papieru dla plików postscriptowych

note: DESC_PSFILE_HEIGHT
en: Height of paper for postscript files
pl: Wysokość papieru dla plików postscriptowych

note: DESC_PSFILE_LEFTOFFSET
en: Left offset from the edge of the paper to the usable area for postscript files
pl: Lewy margines od brzegu papieru do obszaru użytkowego dla plików postscriptowych

note: DESC_PSFILE_BOTTOMOFFSET
en: Bottom offset from the edge of the paper to the usable area for postscript files
pl: Dolny margines od brzegu papieru do obszaru użytkowego dla plików postscriptowych

note: DESC_MAIN_WINDOW_FIXED
en: Use fixed main window size or scrolled, resizable main window
pl: Stały lub obieralny rozmiar okna głównego

note: DESC_DISABLE_GIMP_PREVIEW_GAMMA
en: Disable preview gamma when XSane runs as gimp plugin
pl: Wyłącz gamma podglądu, gdy XSane działa jako wtyczka Gimpa

note: DESC_PREVIEW_COLORMAP
en: Use an own colormap for preview if display depth is 8 bpp
pl: Używaj własnej mapy kolorów dla podglądu, jeśli głębia wyświetlania wynosi 8 bit/piksel

note: DESC_SHOW_RANGE_MODE
en: Select how a range is displayed
pl: Wybierz jak ma być wyświetlany zakres

note: DESC_PREVIEW_OVERSAMPLING
en: Value with that the calculated preview resolution is multiplied
pl: Wartość przez którą wyliczona rozdzielczość podglądu jest mnożona

note: DESC_PREVIEW_GAMMA
en: Set gamma correction value for preview image
pl: Ustaw wartość korekcji gamma dla obrazka podglądu

note: DESC_PREVIEW_GAMMA_RED
en: Set gamma correction value for red component of preview image
pl: Ustaw wartość korekcji gamma dla składowej czerwonej obrazka podglądu

note: DESC_PREVIEW_GAMMA_GREEN
en: Set gamma correction value for green component of preview image
pl: Ustaw wartość korekcji gamma dla składowej zielonej obrazka podglądu

note: DESC_PREVIEW_GAMMA_BLUE
en: Set gamma correction value for blue component of preview image
pl: Ustaw wartość korekcji gamma dla składowej niebieskiej obrazka podglądu

note: DESC_LINEART_MODE
en: Define the way XSane shall handle the threshold option
pl: Zdefiniuj sposób w jaki XSane powinien traktować wartość progu

note: DESC_GRAYSCALE_SCANMODE
en: Select grayscale scanmode. This scanmode is used for lineart preview scan when transformation from grayscale to lineart is enabled
pl: Wybierz tryb skanowania w odcieniach szarości. Ten tryb jest używany przy podglądzie dla trybu kreskowego gdy jest włączone przekształcanie z odcieni szarości na kreski

note: DESC_PREVIEW_THRESHOLD_MIN
en: The scanner's minimum threshold level in %
pl: Minimalny poziom progu skanera w %

note: DESC_PREVIEW_THRESHOLD_MAX
en: The scanner's maximum threshold level in %
pl: Maksymalny poziom progu skanera w %

note: DESC_PREVIEW_THRESHOLD_MUL
en: Multiplier to make XSane threshold range and scanner threshold range the same
pl: Mnożnik ujednolicający zasięg progu XSane i skanera

note: DESC_PREVIEW_THRESHOLD_OFF
en: Offset to make XSane threshold range and scanner threshold range the same
pl: Margines ujednolicający zasięg progu XSane i skanera

note: DESC_ADF_PAGES_MAX
en: Number of pages to scan
pl: Liczba stron do zeskanowania

note: DESC_PREVIEW_PIPETTE_RANGE
en: dimension of square that is used to average color for pipette function
pl: rozmiar kwadratu który jest używany przy uśrednianiu koloru dla funkcji pipety

note: DESC_DOC_VIEWER
en: Enter command to be executed to display helpfiles, must be a html-viewer!
pl: Wprowadź polecenie, które zostanie wykonane do wyświetlenia plików pomocy (przeglądarka HTML)

note: DESC_AUTOENHANCE_GAMMA
en: Change gamma value when autoenhancement button is pressed
pl: Zmień wartość gamma gdy przycisk autoulepszania jest wciśnięty

note: DESC_PRESELECT_SCANAREA
en: Select scanarea after preview scan has finished
pl: Wybierz obszar skanowania po pobraniu podglądu

note: DESC_AUTOCORRECT_COLORS
en: Do color correction after preview scan has finished
pl: Zastosuj korekcję kolorów po pobraniu podglądu

note: DESC_FAX_COMMAND
en: Enter command to be executed in fax mode
pl: Wprowadź polecenie, które zostanie wykonane w trybie wysyłania faksu

note: DESC_FAX_RECEIVER_OPT
en: Enter option to specify receiver
pl: Wprowadź opcję by określić odbiornik

note: DESC_FAX_POSTSCRIPT_OPT
en: Enter option to specify postscript files following
pl: Wprowadź opcję by określić następujące pliki Postscript

note: DESC_FAX_NORMAL_OPT
en: Enter option to specify normal mode (low resolution)
pl: Wprowadź opcję by określić tryb zwykły (niskiej rozdzielczości)

note: DESC_FAX_FINE_OPT
en: Enter option to specify fine mode (high resolution)
pl: Wprowadź opcję by określić tryb podwyższonej jakości

note: DESC_FAX_VIEWER
en: Enter command to be executed to view a fax
pl: Wprowadź polecenie, które zostanie wykonane do przejrzenia faksu

note: DESC_FAX_FINE_MODE
en: Send fax with high vertical resolution (196 lpi instead of 98 lpi)
pl: Wyślij faks o wysokiej rozdzielczości pionowej (196 lpi zamiast 98 lpi)

note: DESC_FAX_PS_FLATDECODED
en: Create zlib compressed postscript image for fax (flatdecode)
pl: Tworzy skompresowany algorytmem zlib (flatdecode) obraz Postscript dla faksu

note: DESC_SMTP_SERVER
en: IP Address or Domain name of SMTP server
pl: Adres IP lub nazwa domeny serwera SMTP

note: DESC_SMTP_PORT
en: port to connect to SMTP server
pl: port serwera SMTP

note: DESC_EMAIL_FROM
en: enter your e-mail address
pl: wprowadź swój adres email

note: DESC_EMAIL_REPLY_TO
en: enter e-mail address for replied e-mails
pl: wprowadź adres email dla listów zwrotnych

note: DESC_EMAIL_AUTHENTICATION
en: Type of authentication before sending e-mail
pl: Rodzaj uwierzytelnienia przed wysłaniem poczty

note: DESC_EMAIL_AUTH_USER
en: user name for e-mail server
pl: nazwa użytkownika dla serwera poczty

note: DESC_EMAIL_AUTH_PASS
en: password for e-mail server
pl: hasło dla serwera poczty

note: DESC_POP3_SERVER
en: IP Address or Domain name of POP3 server
pl: Adres IP lub nazwa domeny serwera POP3

note: DESC_POP3_PORT
en: port to connect to POP3 server
pl: port serwera POP3

note: DESC_HTML_EMAIL
en: E-mail is sent in html mode, place image with: <IMAGE>
pl: Poczta jest wysyłana w trybie HTML, umieść obrazek używając: <IMAGE>

note: DESC_OCR_COMMAND
en: Enter command to start ocr program
pl: Wprowadź polecenie uruchomienia programu do OCR

note: DESC_OCR_INPUTFILE_OPT
en: Enter option of the ocr program to define input file
pl: Podaj opcję programu do OCR wskazującą plik wejściowy

note: DESC_OCR_OUTPUTFILE_OPT
en: Enter option of the ocr program to define output file
pl: Podaj opcję programu do OCR wskazującą plik wyjściowy

note: DESC_OCR_USE_GUI_PIPE_OPT
en: Define if the ocr program supports gui progress pipe
pl: Ustaw, jeśli program do OCR obsługuje graficzny pasek postępu

note: DESC_OCR_OUTFD_OPT
en: Enter option of the ocr program to define output filedescripor in GUI mode
pl: Wprowadź opcję programu OCR by zdefiniować deskryptor pliku wyjściowego w trybie GUI

note: DESC_OCR_PROGRESS_KEYWORD
en: Define Keyword that is used to mark progress information
pl: Zdefiniuj słowo kluczowe które jest używane do oznaczania informacji postępu

note: DESC_PERMISSION_READ
en: read
pl: odczyt

note: DESC_PERMISSION_WRITE
en: write
pl: zapis

note: DESC_PERMISSION_EXECUTE
en: execute
pl: wykonywanie

note: DESC_ADD_BATCH
en: Add selection for batch scan
pl: Dodaj zaznaczenie do listy wsadowej

note: DESC_PIPETTE_WHITE
en: Pick white point
pl: Wybierz jasny punkt odniesienia

note: DESC_PIPETTE_GRAY
en: Pick gray point
pl: Wybierz punkt odniesienia w półtonie

note: DESC_PIPETTE_BLACK
en: Pick black point
pl: Wybierz ciemny punkt odniesienia

note: DESC_ZOOM_FULL
en: Use full scanarea
pl: Użyj pełnego obszaru skanowania

note: DESC_ZOOM_OUT
en: Zoom 20% out
pl: Pomniejsz o 20%

note: DESC_ZOOM_IN
en: Click at position to zoom to
pl: Kliknij w miejscu które chcesz powiększyć

note: DESC_ZOOM_AREA
en: Zoom into selected area
pl: Powiększ zaznaczony obszar

note: DESC_ZOOM_UNDO
en: Undo last zoom
pl: Cofnij ostatnie powiększenie

note: DESC_FULL_PREVIEW_AREA
en: Select visible area
pl: Wybierz obszar widzialny

note: DESC_AUTOSELECT_SCANAREA
en: Autoselect scanarea
pl: Automatycznie wybierz obszar skanowania

note: DESC_AUTORAISE_SCANAREA
en: Autoraise scanarea
pl: Automatycznie rozszerz obszar skanowania

note: DESC_DELETE_IMAGES
en: Delete preview image cache
pl: Wyczyść pamięć podręczną podglądu obrazków

note: DESC_PRESET_AREA
en: Preset area:
    To add new area or edit an existing area use contect menu (right mouse button).
pl: Obszar ustawiony:
    By dodać nowy obszar lub edytować już istniejący użyj menu kontekstowego
     (prawy przycisk myszy).

note: DESC_ROTATION
en: Rotate preview and scan
pl: Obróć skanowany obrazek

note: DESC_RATIO
en: Aspect ratio of selection
pl: Proporcje zaznaczenia

note: DESC_PAPER_ORIENTATION
en: Define image position for printing
pl: Podaj pozycję obrazka do druku

note: DESC_VIEWER_OCR
en: Optical Character Recognition
pl: Optyczne rozpoznawanie tekstu

note: DESC_VIEWER_UNDO
en: Undo last change
pl: Cofnij ostatnią zmianę

note: DESC_VIEWER_CLONE
en: Clone image
pl: Duplikuj obrazek

note: DESC_ROTATE90
en: Rotate image 90 degree
pl: Obróć obrazek o 90 stopni

note: DESC_ROTATE180
en: Rotate image 180 degree
pl: Obróć obrazek o 180 stopni

note: DESC_ROTATE270
en: Rotate image 270 degree
pl: Obróć obrazek o 270 stopni

note: DESC_MIRROR_X
en: Mirror image at vertical axis
pl: Odbij obrazek wobec osi pionowej

note: DESC_MIRROR_Y
en: Mirror image at horizontal axis
pl: Odbij obrazek wobec osi poziomej

note: DESC_VIEWER_ZOOM
en: Zoom image
pl: Powiększenie obrazka

note: DESC_STORE_MEDIUM
en: Store medium
pl: Zachowaj nośnik

note: DESC_DELETE_MEDIUM
en: Delete active medium
pl: Usuń aktywny nośnik

note: DESC_SCALE_FACTOR
en: Scale factor
pl: Współczynnik powiększenia

note: DESC_X_SCALE_FACTOR
en: X-Scale factor
pl: Współczynnik powiększenia (X)

note: DESC_Y_SCALE_FACTOR
en: Y-Scale factor
pl: Współczynnik powiększenia (Y)

note: DESC_SCALE_WIDTH
en: Scale image to width [in pixel]
pl: Przeskaluj obrazek do długości [piksele]

note: DESC_SCALE_HEIGHT
en: Scale image to height [in pixel]
pl: Przeskaluj obrazek do wysokości [piksele]

note: DESC_BATCH_LIST_EMPTY
en: Empty batch list
pl: Opróżnij listę wsadową

note: DESC_BATCH_LIST_SAVE
en: Save batch list
pl: Zapisz listę wsadową

note: DESC_BATCH_LIST_LOAD
en: Load batch list
pl: Załaduj listę wsadową

note: DESC_BATCH_RENAME
en: Rename area
pl: Zmień nazwę obszaru

note: DESC_BATCH_ADD
en: Add selected preview area to batch list
pl: Dodaj zaznaczony obszar podglądu do listy wsadowej

note: DESC_BATCH_DEL
en: Delete selected area from batch list
pl: Usuń zaznaczony obszar z listy wsadowej

note: DESC_AUTOMATIC
en: Turns on automatic mode
pl: Włącza tryb automatyczny

note: ERR_HOME_DIR
en: Failed to determine home directory:
pl: Ustalenie katalogu domowego nie powiodło się:

note: ERR_CHANGE_WORKING_DIR
en: Failed to change working directory to
pl: Nie powiodła się zmiana katalogu roboczego na

note: ERR_FILENAME_TOO_LONG
en: Filename too long
pl: Zbyt długa nazwa pliku

note: ERR_CREATE_TEMP_FILE
en: Could not create temporary file.
    Open Menue Preferences->Setup Tab Save and
    select a temporary directory where you have
    write permissions.
pl: Nie udało się utworzyć pliku tymczasowego.
    Należy otworzyć menu Preferencje->Ustawienia, tab, Zapis
    i wybrać katalog tymczasowy, gdzie mamy prawa zapisu.

note: ERR_SET_OPTION
en: Failed to set value of option
pl: Nie było możliwe ustawienie na daną wartość opcji

note: ERR_GET_OPTION
en: Failed to obtain value of option
pl: Nie było możliwe uzyskanie wartości opcji

note: ERR_OPTION_COUNT
en: Error obtaining option count
pl: Błąd przy uzyskiwaniu licznika opcji

note: ERR_DEVICE_OPEN_FAILED
en: Failed to open device
pl: Nie powiodło się otwarcie urządzenia

note: ERR_NO_DEVICES
en: no devices available
pl: brak dostępnych urządzeń

note: ERR_DURING_READ
en: Error during read:
pl: Błąd podczas odczytu:

note: ERR_DURING_SAVE
en: Error during save:
pl: Błąd podczas zapisu:

note: ERR_BAD_DEPTH
en: Can't handle depth
pl: Nie jest obsługiwana głębokość

note: ERR_GIMP_BAD_DEPTH
en: GIMP can't handle depth %d bits/color
pl: Gimp nie obsługuje głębokości %d bitów/kolor

note: ERR_UNKNOWN_SAVING_FORMAT
en: Unknown file format for saving
pl: Nieznany format pliku do zapisu

note: ERR_OPEN_FAILED
en: Failed to open
pl: Otwarcie nie powiodło się

note: ERR_CREATE_SECURE_FILE
en: Could not create secure file (may be a link does exist):
pl: Nie można było utworzyć bezpiecznego pliku (być może istnieje dowiązanie):

note: ERR_FAILED_PRINTER_PIPE
en: Failed to open pipe for executing printercommand
pl: Nie powiodło się otwarcie potoku do polecenia drukowania

note: ERR_FAILED_EXEC_PRINTER_CMD
en: Failed to execute printercommand:
pl: Nie powiodło się wykonanie polecenia drukowania:

note: ERR_FAILED_START_SCANNER
en: Failed to start scanner:
pl: Nie powiodło się uruchomienie skanera:

note: ERR_FAILED_GET_PARAMS
en: Failed to get parameters:
pl: Nie powiodło się pobranie parametrów:

note: ERR_NO_OUTPUT_FORMAT
en: No output format given
pl: Nie podano formatu wyjściowego

note: ERR_NO_MEM
en: out of memory
pl: brak wolnej pamięci

note: ERR_TOO_MUCH_DATA
en: Backend sends more image data than it defined in parameters
pl: Sterownik wysyła więcej danych obrazu niż jest zdefiniowane w parametrach

note: ERR_LIBTIFF
en: LIBTIFF reports error
pl: biblioteka LIBTIFF zgłasza błąd

note: ERR_LIBPNG
en: LIBPNG reports error
pl: biblioteka LIBPNG zgłasza błąd

note: ERR_LIBJPEG
en: LIBJPEG reports error
pl: biblioteka LIBPNG zgłasza błąd

note: ERR_ZLIB
en: ZLIB error or memory allocation problem
pl: błąd ZLIB lub problem alokacji pamięci

note: ERR_UNKNOWN_TYPE
en: unknown type
pl: nieznany typ

note: ERR_UNKNOWN_CONSTRAINT_TYPE
en: unknown constraint type
pl: nieznany typ "constraint"

note: ERR_OPTION_NAME_NULL
en: Option has empty name (NULL).
pl: Opcja ma pustą nazwę

note: ERR_BACKEND_BUG
en: This is a backend bug. Please inform the author of the backend!
pl: To jest błąd sterownika. Proszę skontaktować się z autorem danego sterownika (backendu)!

note: ERR_FAILED_EXEC_DOC_VIEWER
en: Failed to execute documentation viewer:
pl: Nie powiodło się uruchomienie przeglądarki dokumentacji:

note: ERR_FAILED_EXEC_FAX_VIEWER
en: Failed to execute fax viewer:
pl: Nie powiodło się uruchomienie przeglądarki faksów:

note: ERR_FAILED_EXEC_FAX_CMD
en: Failed to execute fax command:
pl: Nie powiodło się uruchomienie programu faksującego:

note: ERR_FAILED_EXEC_OCR_CMD
en: Failed to execute ocr command:
pl: Nie powiodło się uruchomienie programu OCR:

note: ERR_BAD_FRAME_FORMAT
en: bad frame format
pl: nieprawidłowy format ramki

note: ERR_FAILED_SET_RESOLUTION
en: unable to set resolution
pl: nie można ustawić rozdzielczości

note: ERR_PASSWORD_FILE_INSECURE
en: Password file (%s) is insecure, use permission x00
pl: Plik z hasłem (%s) jest niezabezpieczony; użyj trybu x00

note: ERR_ERROR
en: error
pl: błąd

note: ERR_MAJOR_VERSION_NR_CONFLICT
en: Sane major version number mismatch!
pl: Główna wersja Sane nie pasuje!

note: ERR_XSANE_MAJOR_VERSION
en: XSane major version =
pl: główna wersja XSane =

note: ERR_BACKEND_MAJOR_VERSION
en: backend major version =
pl: główna wersja sterownika =

note: ERR_PROGRAM_ABORTED
en: *** PROGRAM ABORTED ***
pl: *** PROGRAM PRZERWANY ***

note: ERR_FAILED_ALLOCATE_IMAGE
en: Failed to allocate image memory:
pl: Nie udało się zarezerwować pamięci na obrazek:

note: ERR_PREVIEW_BAD_DEPTH
en: Preview cannot handle bit depth
pl: Podgląd nie radzi sobie z tą głębokością bitową

note: ERR_GIMP_SUPPORT_MISSING
en: GIMP support missing
pl: Brak obsługi GIMPa

note: ERR_CREATE_FAX_PROJECT
en: Could not create faxproject
pl: Nie można utworzyć dokumentu faksu

note: WARN_COUNTER_UNDERRUN
en: Filename counter underrun
pl: Niedopełnienie licznika plików

note: WARN_NO_VALUE_CONSTRAINT
en: warning: option has no value constraint
pl: uwaga: opcja nie posiada ograniczenia wartości

note: WARN_XSANE_AS_ROOT
en: You try to run XSane as ROOT, that really is DANGEROUS!
    
    Do not send any bug reports when you
    have any problem while running XSane as root:
    YOU ARE ALONE!
pl: Próbujesz uruchomić XSane jako ROOT, a to jest NIEBEZPIECZNE!
    
    Nie przysyłaj żadnych informacji o błędach, gdy będziesz
    miał problem podczas używania XSane jako root:
    JESTEŚ ZDANY TYLKO NA SIEBIE!

note: ERR_HEADER_ERROR
en: Error
pl: Błąd

note: ERR_HEADER_WARNING
en: Warning
pl: Ostrzeżenie

note: ERR_HEADER_INFO
en: Information
pl: Informacja

note: ERR_HEADER_CHILD_PROCESS_ERROR
en: Child process error
pl: Błąd procesu potomnego

note: ERR_FAILED_CREATE_FILE
en: Failed to create file:
pl: Nie powiodło się utworzenie pliku:

note: ERR_LOAD_DEVICE_SETTINGS
en: Error while loading device settings:
pl: Błąd podczas ładowania ustawień urządzenia:

note: ERR_NO_DRC_FILE
en: is not a device-rc-file !!!
pl: nie jest plikiem rc urządzenia !!!

note: ERR_NETSCAPE_EXECUTE_FAIL
en: Failed to execute netscape!
pl: Uruchomienie netscape nie powiodło się!

note: ERR_SENDFAX_RECEIVER_MISSING
en: Send fax: no receiver defined
pl: Wysyłanie faksu: nie zdefiniowano odbiornika

note: ERR_CREATED_FOR_DEVICE
en: has been created for device
pl: został utworzony dla urządzenia

note: ERR_USED_FOR_DEVICE
en: you want to use it for device
pl: chcesz użyć go dla urządzenia

note: ERR_MAY_CAUSE_PROBLEMS
en: this may cause problems!
pl: To działanie może spowodować problemy!

note: WARN_UNSAVED_IMAGES
en: There are %d unsaved images
pl: Pozostało %d niezapisanych obrazków

note: WARN_FILE_EXISTS
en: File %s already exists
pl: Plik %s już istnieje

note: ERR_FILE_NOT_EXISTS
en: File %s does not exist
pl: Plik %s nie istnieje

note: ERR_FILE_NOT_POSTSCRIPT
en: File %s is not a postscript file
pl: %s nie jest plikiem postscriptowym

note: ERR_UNSUPPORTED_OUTPUT_FORMAT
en: Unsupported %d-bit output format: %s
pl: Nieobsługiwany %d-bitowy format wyjściowy: %s

note: WARN_VIEWER_IMAGE_NOT_SAVED
en: viewer image is not saved
pl: Obrazek nie został zapisany

note: TEXT_USAGE
en: Usage:
pl: Użycie:

note: TEXT_USAGE_OPTIONS
en: [OPTION]... [DEVICE]
pl: [OPCJE]...  [URZĄDZENIE]

note: TEXT_HELP
en: Start up graphical user interface to access SANE (Scanner Access Now Easy) devices.
    
    The format of [DEVICE] is backendname:devicefile (e.g. umax:/dev/scanner).
    [OPTION]... can be a combination of the following items:
     -h, --help                   display this help message and exit
     -v, --version                print version information
     -l, --license                print license information
    
     -d, --device-settings file   load device settings from file (without ".drc")
    
     -V, --viewer                 start with viewer-mode active (default)
     -s, --save                   start with save-mode active
     -c, --copy                   start with copy-mode active
     -m, --multipage              start with multipage-mode active
     -f, --fax                    start with fax-mode active
     -e, --email                  start with e-mail-mode active
     -n, --no-mode-selection      disable menu for XSane mode selection
    
     -F, --Fixed                  fixed main window size (overwrite preferences value)
     -R, --Resizeable             resizable, scrolled main window (overwrite preferences value)
    
     -p, --print-filenames        print image filenames created by XSane
     -N, --force-filename name    force filename and disable user filename selection
    
     --display X11-display        redirect output to X11-display
     --no-xshm                    do not use shared memory images
     --sync                       request a synchronous connection with the X11 server
pl: Uruchamia graficzny interfejs dla urządzeń obsługiwanych przez SANE (Scanner Access Now Easy).
    
    Format [URZĄDZENIE] to sterownik:plik_urządzenia (np. umax:/dev/scanner).
    [OPCJA]... może być kombinacją następujących pozycji:
     -h, --help                   wyświetl tą wiadomość z pomocą i zakończ
     -v, --version                wyświetl informację o wersji
     -l, --license                wyświetl informację o licencji
    
     -d, --device-settings file   wczytaj ustawienia urządzenia z pliku (bez".drc")
    
     -V, --viewer                 rozpocznij w trybie podglądu (domyślne)
     -s, --save                   rozpocznij w trybie zapisu
     -c, --copy                   rozpocznij w trybie kopiowania
     -m, --multipage                   rozpocznij w trybie wielostronicowym
     -f, --fax                    rozpocznij w trybie faksu
     -e, --email                   rozpocznij w trybie wysyłania poczty
     -n, --no-mode-selection      wyłącz menu wyboru trybu XSane
    
     -F, --Fixed                  stały rozmiar głównego okna (ignoruje wartość z preferencji)
     -R, --Resizeable             zmienialny rozmiar głównego okna z paskami przewijania (ignoruje wartość z preferencji)
    
     -p, --print-filenames        wyświetl nazwy obrazków utworzonych przez XSane
     -N, --force-filename name    wymuś nazwę pliku i zablokuj wybór przez użytkownika
    
     --display X11-display        przekieruj wyjście na wyświetlacz X11
     --no-xshm                    nie używaj dla obrazków pamięci współdzielonej
    --sync                       żądaj synchronicznego połączenia z serwerem X11

note: strings for gimp plugin XSANE_GIMP_INSTALL_BLURB
en: Front-end to the SANE interface
pl: Nakładka na interfejs SANE

note: XSANE_GIMP_INSTALL_HELP
en: This function provides access to scanners and other image acquisition devices through the SANE (Scanner Access Now Easy) interface.
pl: Funkcja ta zapewnia poprzez SANE (Scanner Access Now Easy) dostęp do skanerów i innych urządzeń przetwarzających obraz.

note: Menu path must not be translated, this is done by the gimp. Only translate the text behind the last "/" XSANE_GIMP_MENU_DIALOG
en: <Toolbox>/File/Acquire/XSane: Device dialog...
pl: <Toolbox>/File/Acquire/XSane: Okno urządzenia...

note: XSANE_GIMP_MENU_DIALOG_OLD
en: <Toolbox>/Xtns/XSane/Device dialog...
pl: <Toolbox>/Xtns/XSane/Okno urządzenia...

note: HELP_NO_DEVICES
en: Possible reasons:
    1) There really is no device that is supported by SANE
    2) Supported devices are busy
    3) The permissions for the device file do not allow you to use it - try as root
    4) The backend is not loaded by SANE (man sane-dll)
    5) The backend is not configured correct (man sane-"backendname")
    6) Possibly there is more than one SANE version installed
pl: Możliwe powody:
    1) Naprawdę nie ma urządzenia wspieranego przez SANE
    2) Urządzenia są zajęte
    3) Uprawnienia dla pliku urządzenia nie pozwalają Ci na jego użycie - spróbuj jako root
    4) Sterownik nie jest załadowany przez SANE (man sane-dll)
    5) Sterownik nie jest skonfigurowany prawidłowo (man sane-"nazwa_sterownika")
    6) Być może masz zainstalowaną więcej niż jedną wersję SANE

note: strings that are used in structures, so it is not allowed to use _()/gettext() here gettext_noop does mark these texts but does not change the string MENU_ITEM_SURFACE_FULL_SIZE
en: full size
pl: pełny rozmiar

note: MENU_ITEM_SURFACE_DIN_A3P
en: DIN A3 port.
pl: A3 portret

note: MENU_ITEM_SURFACE_DIN_A3L
en: DIN A3 land.
pl: A3 pejzaż

note: MENU_ITEM_SURFACE_DIN_A4P
en: DIN A4 port.
pl: A4 portret

note: MENU_ITEM_SURFACE_DIN_A4L
en: DIN A4 land.
pl: A4 pejzaż

note: MENU_ITEM_SURFACE_DIN_A5P
en: DIN A5 port.
pl: A5 portret

note: MENU_ITEM_SURFACE_DIN_A5L
en: DIN A5 land.
pl: A5 pejzaż

note: MENU_ITEM_SURFACE_legal_L
en: legal land.
pl: legal pejz.

note: MENU_ITEM_SURFACE_letter_L
en: letter land.
pl: legal pejz.

note: MENU_ITEM_MEDIUM_FULL_COLOR_RANGE
en: Full color range
pl: pełny zakres

note: MENU_ITEM_MEDIUM_SLIDE
en: Slide
pl: slajd

note: MENU_ITEM_MEDIUM_STANDARD_NEG
en: Standard negative
pl: negatyw standardowy

note: MENU_ITEM_MEDIUM_AGFA_NEG
en: Agfa negative
pl: negatyw Agfa

note: MENU_ITEM_MEDIUM_AGFA_NEG_XRG200_4
en: Agfa negative XRG 200-4
pl: negatyw Agfa XRG 200-4

note: MENU_ITEM_MEDIUM_AGFA_NEG_HDC_100
en: Agfa negative HDC 100
pl: negatyw Agfa HDC 100

note: MENU_ITEM_MEDIUM_FUJI_NEG
en: Fuji negative
pl: negatyw Fuji

note: MENU_ITEM_MEDIUM_KODAK_NEG
en: Kodak negative
pl: negatyw Kodak

note: MENU_ITEM_MEDIUM_KONICA_NEG
en: Konica negative
pl: negatyw Konica

note: MENU_ITEM_MEDIUM_KONICA_NEG_VX_100
en: Konica negative VX 100
pl: negatyw Konica VX 100

note: MENU_ITEM_MEDIUM_ROSSMANN_NEG_HR_100
en: Rossmann negative HR 100
pl: negatyw Rossmann HR 100

note: TEXT_PROJECT_STATUS_NOT_CREATED
en: Project not created
pl: Projekt nie utworzony

note: TEXT_PROJECT_STATUS_CREATED
en: Project created
pl: Projekt utworzony

note: TEXT_PROJECT_STATUS_CHANGED
en: Project changed
pl: Projekt zmieniony

note: TEXT_PROJECT_STATUS_ERR_READ_PROJECT
en: Error reading project
pl: Błąd w trakcie czytania projektu

note: TEXT_PROJECT_STATUS_FILE_SAVING_ERROR
en: Error saving file
pl: Błąd zapisu pliku

note: TEXT_PROJECT_STATUS_FILE_SAVING
en: Saving file
pl: Zapisywanie pliku

note: TEXT_PROJECT_STATUS_FILE_SAVING_ABORTED
en: Aborted saving file
pl: Zapisywanie pliku anulowane

note: TEXT_PROJECT_STATUS_FILE_SAVED
en: File has been saved
pl: Plik został zapisany

note: TEXT_EMAIL_STATUS_POP3_CONNECTION_FAILED
en: POP3 connection failed
pl: połączenie POP3 nie powiodło się

note: TEXT_EMAIL_STATUS_POP3_LOGIN_FAILED
en: POP3 login failed
pl: logowanie POP3 nie powiodło się

note: TEXT_EMAIL_STATUS_ASMTP_AUTH_FAILED
en: ASMTP authentication failed
pl: uwierzytelnienie ASMTP nie powiodło się

note: TEXT_EMAIL_STATUS_SMTP_CONNECTION_FAILED
en: SMTP connection failed
pl: połączenie SMTP nie powiodło się

note: TEXT_EMAIL_STATUS_SMTP_ERR_FROM
en: From entry not accepted
pl: Nagłówek Od: odrzucony

note: TEXT_EMAIL_STATUS_SMTP_ERR_RCPT
en: Receiver entry not accepted
pl: Odbiorca odrzucony

note: TEXT_EMAIL_STATUS_SMTP_ERR_DATA
en: E-mail data not accepted
pl: Dane pocztowe odrzucone

note: TEXT_EMAIL_STATUS_SENDING
en: Sending e-mail
pl: Wysyłanie poczty

note: TEXT_EMAIL_STATUS_SENT
en: E-mail has been sent
pl: Poczta została wysłana

note: TEXT_FAX_STATUS_QUEUEING_FAX
en: Queueing Fax
pl: Kolejkowanie Faksu

note: TEXT_FAX_STATUS_FAX_QUEUED
en: Fax is queued
pl: Faks jest umieszczony w kolejce

note: Sane backend messages
en: flatbed scanner
pl: skaner płaski

en: frame grabber
pl: przechwytywacz obrazu

en: handheld scanner
pl: skaner ręczny

en: still camera
pl: kamera na statywie

en: video camera
pl: kamera wideo

en: virtual device
pl: Urządzenie wirtualne

en: Success
pl: Udało się

en: Operation not supported
pl: Operacja nie obsługiwana

en: Operation was cancelled
pl: Operacja została anulowana

en: Device busy
pl: Urządzenie jest zajęte

en: Invalid argument
pl: Nieprawidłowy argument

en: End of file reached
pl: Osiągnięty został koniec pliku

en: Document feeder jammed
pl: Podajnik dokumentów zaciął się

en: Document feeder out of documents
pl: Skończyły się dokumenty w podajniku

en: Scanner cover is open
pl: Pokrywa skanera jest otwarta

en: Error during device I/O
pl: Błąd podczas operacji wejścia/wyjścia

en: Out of memory
pl: Brak wolnej pamięci

en: Access to resource has been denied
pl: Brak dostępu do zasobu
